Het installeren van meer laadhardware zorgt niet automatisch voor een productievere laadlocatie. Een project kan meerdere krachtige EV-opladers, een grote transformator en een aanzienlijke netwerkcapaciteit hebben, maar toch het grootste deel van de dag relatief weinig energie verkopen. Tegelijkertijd kan op dezelfde locatie korte wachtrijen optreden tijdens een smal piekvenster. Voor operators roept dit een lastige vraag op: is het probleem onvoldoende laadcapaciteit, een slechte stroomtoewijzing, de verkeerde ladermix, een lage lokale vraag, of is er simpelweg te veel capaciteit te vroeg geïnstalleerd?
Deze vraag wordt belangrijker naarmate laadnetwerken volwassener worden. Het Internationaal Energieagentschap meldde dat het mondiale aanbod aan openbare oplaadpunten eind 2025 de 7 miljoen overschreed, nadat er in één jaar tijd bijna 1,8 miljoen openbare oplaadpunten bijkwamen. De openbare laadcapaciteit breidt zich daarom snel uit, maar de toekomstige concurrentie zal steeds meer afhangen van hoe effectief elke geïnstalleerde kilowatt en elk laadstation wordt gebruikt – en niet alleen van het aantal laders dat een locatie bezit.
Bron:IEA, Global EV Outlook 2026
Door Energy benadert vastlaadprojecten vanuit dit benuttingsperspectief. ZijnC-serieomvat 20 kW, 30 kW en 40 kW vast DC-laden, terwijl deD-serieomvat 60 kW, 80 kW, 120 kW en 160 kW vast DC snelladen. Dit zijn netgekoppelde laadproducten voor permanente installaties. Door Energy biedt ook een breder portfolio van mobiele EV-laders voor tijdelijke of flexibele energiescenario's, maar de planningsmethoden in dit artikel zijn gericht op de infrastructuur van vaste EV-laders en het gebruik van de locatie.

De duurste oplaadfout is vaak het niet kopen van te weinig opladers. Het koopt de verkeerde capaciteit voor de manier waarop klanten de site daadwerkelijk gebruiken. Een lader van 160 kW ziet er misschien toekomstbestendig uit op een specificatieblad, maar als de meeste bezoekers drie uur geparkeerd blijven en slechts 35-50 kWh nodig hebben, zal dat vermogensniveau mogelijk geen extra inkomsten opleveren. De locatie betaalt voor een hoger vermogen van de apparatuur, een betere elektrische infrastructuur en een mogelijk hogere piekvraag, terwijl het voertuig op hetzelfde tijdstip vertrekt als wanneer het een apparaat met een lager vermogen zou hebben gebruikt.
Voor een hotel, kantoorparkeerplaats, wagenparkdepot, dealerbedrijf of exploitant van openbare laadstations komt een lage bezettingsgraad doorgaans in een van de volgende vier vormen voor. Ten eerste blijven veel laders fysiek onbezet. Ten tweede zijn de laders bezet, maar leveren ze slechts een deel van de parkeerperiode stroom. Ten derde is het nominale vermogen hoog, maar het werkelijke gemiddelde laadvermogen is veel lager. Ten vierde lijkt de totale bezetting van de stations laag, ook al zijn er in enkele piekperioden sprake van overbelasting. Deze symptomen vereisen verschillende reacties; het allemaal behandelen als 'niet genoeg vraag' kan leiden tot een nieuwe ronde van slechte investeringsbeslissingen.
| Waargenomen locatieprobleem | Waarschijnlijke oorzaak | Gegevens om te controleren | Betere eerste reactie |
| De meeste opladers zijn de hele dag leeg | De lokale vraag naar EV’s ontwikkelt zich nog steeds | Dagelijkse EV-aankomsten; sessies/haven/dag | Vertraging van hardware-uitbreiding; toekomstige capaciteit reserveren |
| Lage dagelijkse bezetting, maar wachtrijen tussen 17:00 en 19:00 uur | De vraag concentreert zich in een korte piekperiode | Aankomsten per uur; piekbezetting | Belastingbeheer, prijsstelling of indeling met gemengd vermogen |
| Een unit van 160 kW levert gemiddeld slechts 55-80 kW op | Voertuigacceptatievermogen, SOC-conus of lange verblijftijd | Gemiddeld kW; SOC-profiel; voertuig max. DC-tarief | Gebruik baaien met een lager vermogen voor gebruikers die langdurig verblijven |
| Hoge bezetting maar lage energiedoorvoer | Voertuigen blijven staan nadat het opladen is beëindigd | Oplaadtijd versus parkeertijd | Idle-fee, meldingen, parkeerregels |
| Goed verkeer, maar veel mislukte sessies | Betrouwbaarheids-, betalings-, backend- of connectorproblemen | Uptime; percentage mislukte start; foutcodes | Herstel bewerkingen voordat u meer hardware toevoegt |
| Grote netaansluiting met weinig geleverde energie | Overbouwde infrastructuur uit de eerste fase | Piek kW vs. gecontracteerde/locatiecapaciteit | Faseer de implementatie en breid deze alleen uit als de gegevens dit ondersteunen |
Dit onderscheid is van cruciaal belang voor aanbestedingen. Een koper die een wachtrij ziet, kan ervan uitgaan dat er nog een EV-oplader van 160 kW nodig is. Maar als de wachtrij slechts 45 minuten per dag duurt, kan een andere krachtige eenheid de overige 23 uur inactief blijven. Omgekeerd kan een site met een gemiddeld gebruik van slechts 20% nog steeds meer connectoren nodig hebben als de vraag sterk gesynchroniseerd is. Een goed siteontwerp begint daarom met klantgedrag, niet met een productcatalogus.
Het IEA rapporteerde in 2025 wereldwijd ongeveer 11 elektrische lichte voertuigen per openbaar oplaadpunt en ongeveer 4,5 kW aan openbare laadcapaciteit per elektrisch licht voertuig. Deze cijfers zijn geen doelstellingen op locatieniveau, maar illustreren waarom exploitanten steeds vaker moeten denken in termen van zowel het aantal laders als de stroomcapaciteit. Europa beweegt zich in dezelfde richting: de EU-verordening inzake infrastructuur voor alternatieve brandstoffen definieert doelstellingen voor openbaar opladen, waarbij gebruik wordt gemaakt van het totale vermogen en de adoptie van voertuigen, inclusief ten minste 1,3 kW openbaar toegankelijk laadvermogen per geregistreerd batterij-elektrisch licht voertuig en 0,8 kW per plug-in hybride voertuig, afhankelijk van de voorwaarden van de verordening.
Bron:IEA-indicatoren voor openbare heffingen, 2025;EU AFIR-verordening 2023/1804
Een site kan niet worden beheerd met één gebruikspercentage. Operators hebben een kleine set meetgegevens nodig die de energieopbrengst, het tijdsgebruik, het parkeergedrag, de elektrische capaciteit en de betrouwbaarheid van de apparatuur scheiden. Anders kunnen twee sites met hetzelfde bezettingspercentage van 25% totaal verschillende commerciële problemen hebben.
| Metrisch | Eenvoudige formule | Wat het de koper vertelt |
| Energiegebruik | Werkelijke kWh ÷ theoretisch maximum kWh | Hoeveel van het geschatte energieleveringspotentieel wordt gebruikt? |
| Gebruik van oplaadtijd | Actieve oplaaduren ÷ beschikbare uren | Hoe vaak de lader daadwerkelijk energie levert |
| Bezettingsgraad | Baai bezette uren ÷ beschikbare uren | Of parkeergedrag de toegang blokkeert |
| Energiegebruik op locatie | Waargenomen piek kW ÷ beschikbare/gecontracteerde locatie kW | Of de elektrische infrastructuur te groot is |
| Sessies per haven per dag | Totaal aantal dagelijkse sessies ÷ actieve poorten | Hoeveel servicevraag elke connector afhandelt |
| Uptime/succesvolle startpercentage | Beschikbare tijd en succesvolle starts ÷ kansen | Of verloren benutting een operationeel probleem is |
Overweeg een EV-oplader van 120 kW die 24 uur per dag werkt. Het theoretische dagelijkse energieplafond bedraagt 2.880 kWh. Als het op één dag 720 kWh levert, is het energieverbruik 25%. Dat cijfer alleen is niet genoeg. Als de lader die 720 kWh in zes actieve laaduren zou leveren, is de benutting van de laadtijd ook 25%, maar het gemiddelde vermogen tijdens actief laden is 120 kW. Als hij daarentegen dezelfde 720 kWh zou leveren gedurende 12 actieve uren, bedraagt de gemiddelde output slechts 60 kW. Het eerste geval duidt op een sterk energieverbruik tijdens een beperkte vraagperiode; de tweede kan duiden op een lager voertuigacceptatievermogen, afbouw bij hoge SOC, of een vermogensniveau dat hoger is dan de klantenmix vereist.
Dit is vooral belangrijk bij het opladen op de bestemming. Een klant kan een ruimte drie uur bezetten, maar slechts 75 minuten actief opladen. Als de exploitant de gehele drie uur als productief gebruik meetelt, lijkt de locatie gezonder dan deze in werkelijkheid is. Bij openbaar snelladen kan het tegenovergestelde probleem zich voordoen: een unit kan een relatief bescheiden dagelijkse bezetting hebben, maar toch een hoge energiedoorvoer genereren omdat elke sessie snel aanzienlijke energie levert.
Uit gegevens van het Amerikaanse ministerie van Energie, gebaseerd op ongeveer 2,4 miljoen snellaadsessies tussen 2020 en 2023, bleek dat betaalde DC-snellaadsessies gemiddeld 42 minuten en 22 kWh duurden, terwijl gratis sessies gemiddeld 78 minuten en 40,7 kWh duurden. De dataset is geen universele benchmark, maar laat zien hoe prijzen en gebruikersgedrag de sessieduur en de energielevering wezenlijk kunnen veranderen.
Bron:Statistieken van snellaadsessies van US DOE, DC
Wanneer een station ondermaats presteert, mag de eerste vraag niet zijn: 'Welke lader moeten we toevoegen?' De betere vraag is: 'Waar gaat capaciteit precies verloren?' Een gedisciplineerde diagnose voorkomt dat de operator een software-, prijs-, parkeer- of betrouwbaarheidsprobleem met meer hardware kan oplossen.
Verzamel ten minste het aantal aankomsten per uur, starttijden van sessies, energie per sessie, oplaadduur, parkeerduur, gelijktijdige pieksessies, maximale locatievraag, redenen voor mislukte sessies en uitvaltijd van de oplader. Een momentopname van één dag is zwak bewijs, omdat het weer, de patronen van het woon-werkverkeer, het toerisme, de dienstregeling van de vloot en gebeurtenissen de vraag kunnen verstoren. Voor een commercieel project is vier weken een nuttig minimum voor een eerste screening; waar de seizoensinvloed sterk is, zijn langere gegevens beter.
Bereken voor elke gebruikersgroep drie eenvoudige grootheden: de benodigde energie per bezoek, de beschikbare verblijftijd en het maximale DC-laadvermogen van het voertuig. Stel dat een voertuig doorgaans 48 kWh nodig heeft en twee uur blijft staan. Als we de afbouw en verliezen buiten beschouwing laten, bedraagt het gemiddelde vermogen dat nodig is om die energie te leveren slechts 24 kW. Een 40 kW-lader biedt nuttige hoofdruimte. Een unit van 160 kW kan het voertuig nog steeds opladen, maar tenzij de klant veel eerder moet vertrekken, creëert het extra nominale vermogen mogelijk geen extra waarde op de locatie.
| Klantpatroon | Typisch Dwell-venster | Voorbeeld van energiebehoefte | Planningsvraag | Potentiële deurenergierichting |
| Hotel-/resortgast | 6–12 uur | 20–60 kWh | Is een snelle omzet eigenlijk nodig? | Vast opladen met lager vermogen; C-serie waar snellere DC-bijvulling gewenst is |
| Kantoor/bedrijvenpark | 4–9 uur | 15–50 kWh | Kunnen er meer baaien worden afgedekt in plaats van het maximaliseren van kW per baai? | C-serie 20–40 kW voor DC-behoeften met gemiddelde snelheid |
| Winkel/openbaar parkeren | 1–3 uur | 20–60 kWh | Zijn er zowel gebruikers met een lange verblijfsduur als met een korte verblijfsduur? | Gemengde C-serie en D-serie |
| Taxi / rit-aanmelding | 20–60 minuten | 25–70 kWh | Hoeveel stilstand kan de chauffeur verdragen? | D-serie 80–160 kW, afhankelijk van voertuigen |
| Lichte commerciële vloot | 30–120 minuten of een nacht | 40–120 kWh | Zijn de vertrekken gepland of willekeurig? | D-serie voor snelle bochten; gemengde indeling voor nachtramen |
| Dealer/servicecentrum | 1–4 uur | 10–80 kWh | Welke auto's hebben een snelle leveringstermijn nodig? | C-serie voor routinewerk; D-serie voor prioritaire voertuigen |
Een vaste locatie moet ook de permanente vraag onderscheiden van incidentele pieken. Als de locatie slechts enkele uitzonderlijke dagen per maand heeft, kan tijdelijke capaciteit soms operationeel worden afgehandeld in plaats van de netaansluiting permanent te overdimensioneren. De mobiele EV-laderoplossingen van Door Energy behoren tot een andere productcategorie en kunnen worden overwogen voor flexibele of tijdelijke oplaadscenario's, maar ze mogen niet worden gebruikt als vervanging voor de juiste afmetingen van de permanente C-serie- of D-serie-infrastructuur.
Een EV-oplader die offline is, gebruikers niet kan authenticeren, de betaling mislukt of sessies herhaaldelijk stopt, kan 'onderbenut' lijken, zelfs als de vraag gezond is. Daarom moeten de uptime en het aantal succesvolle sessies vóór uitbreiding worden beoordeeld. Het Amerikaanse Alternative Fuels Data Center benadrukt dat exploitatie en onderhoud, elektriciteitskosten, prijs-/toegangsregels, netwerkkosten en gebruiksgegevens allemaal van belang zijn voor een succesvolle werking van de laadinfrastructuur. Een koper moet de leverancier niet alleen vragen naar het nominale vermogen, maar ook naar backend-connectiviteit, statuszicht op afstand, toegang tot onderhoud, reserveonderdelen en procedures voor foutafhandeling.
Bron:US Alternative Fuels Data Center, O&M voor EV-laadinfrastructuur
De snelste manier om inactieve capaciteit te creëren is door een hoog vermogen te specificeren zonder te bewijzen dat de gebruikersreis dit nodig heeft. Het laadvermogen moet worden gekozen vanaf de vertrekdeadline van de klant. Door Energy verdeelt zijn vaste gelijkstroomproducten daarom in de C-serie 20–40 kW en de D-serie 60–160 kW, in plaats van elke commerciële locatie als dezelfde snellaadtoepassing te behandelen.
| Energie om toe te voegen | 20 kW | 30 kW | 40 kW | 60 kW | 80 kW | 120 kW | 160 kW |
| 30 kWh | 1.50 uur | 1.00 u | 0,75 uur | 0.50 u | 0,38 uur | 0,25 uur | 0,19 uur |
| 45 kWh | 2.25 uur | 1.50 uur | 1.13 uur | 0,75 uur | 0,56 uur | 0,38 uur | 0,28 uur |
| 60 kWh | 3.00 u | 2.00 u | 1.50 uur | 1.00 u | 0,75 uur | 0.50 u | 0,38 uur |
| 90 kWh | 4.50 uur | 3.00 u | 2.25 uur | 1.50 uur | 1.13 uur | 0,75 uur | 0,56 uur |
De tabel toont uitsluitend het theoretische energie-nominaal vermogen. De werkelijke oplaadtijd is langer en wordt beperkt door het maximale acceptatievermogen van het voertuig, de batterij-SOC, de laadcurve, de temperatuur, de efficiëntie van de lader, het delen van stroom en de bediening op locatieniveau. De waarde van de tafel is niet het beloven van oplaadtijd; het is om duidelijke overdimensionering bloot te leggen. Als een klant doorgaans drie uur parkeert en 45 kWh nodig heeft, moet de locatie rechtvaardigen waarom dat parkeerterrein 160 kW nodig heeft in plaats van een optie met een lager vermogen.
DeDeurenergie C-serie 20kW/30kW/40kWis ontworpen voor vast DC-laden waarbij gebruikers een snellere aanvulling willen dan standaard opladen op een bestemming met laag vermogen, maar niet noodzakelijkerwijs snel opladen met hoog vermogen nodig hebben. Door Energy vermeldt AC400V-ingang, DC 200–750V-uitgang, connectoropties waaronder CCS1, CCS2, GB/T en CHAdeMO, OCPP 1.6 met OCPP 2.0 optioneel, en wand-/paalinstallatieopties voor de C-serie.
Voor hotels, premium restaurants, bedrijvenparken, gemeenschappelijke oplaadpunten, parkeerplaatsen voor winkels en kleine commerciële wagenparken kan dit gematigde vermogensbereik de balans verbeteren tussen dekking van de baai, elektrische capaciteit en de verblijftijd van klanten. Dit is vooral handig wanneer een locatie DC-laadmogelijkheden wil, maar niet op economische wijze 120–160 kW aan elke ruimte kan besteden.
DeDeur Energy D-serie 60kW/80kW/120kW/160kWis bedoeld voor sneller publiek en commercieel opladen. Het is geschikt voor locaties waar de omzet een meetbare bedrijfswaarde heeft: taxibedrijven, stedelijk opladen met veel verkeer, vervoersknooppunten, openbare snellaadstations, snelwegservicegebieden en wagenparktoepassingen met krappere vertrektijden. Door Energy beschrijft de D-serie met DC 200–1000V-uitgangsmogelijkheden en OCPP/backend-integratieopties, waardoor de projectspecificatie kan worden afgestemd op de doelmarkt en het bedrijfsmodel.
| Sitetype | Klantprioriteit | Aanbevolen planningslogica | Deur Energie Fit |
| Hotel/kantoor | Opladen voor vertrek; lage netspanning | Meer dekking, minder kW per veld | C-serie 20–40 kW waarbij gelijkstroom de voorkeur heeft |
| Detailhandel / ziekenhuis | Gemengde verblijfstijden | Afzonderlijke baaien met lange verblijfsduur en baaien met hoge omzet | Gemengde configuratie uit de C + D-serie |
| Dealerschap | Flexibele werkorders en prioritaire levering | Reserveer snelle baaien voor dringende voertuigen | C-serie routine + D-serie prioriteit |
| Taxi / rit-aanmelding | Minimaliseer de uitvaltijd van chauffeurs | Hogere kW en snelle baaiomzet | D-serie 80–160 kW |
| Openbaar snelladen | Doorvoer en wachttijd voor klanten | Stem het vermogen af op het verkeer en de voertuigacceptatie | D-serie 60–160 kW |
| Lichte commerciële vloot | Voldoen aan het verzendschema | Grootte rond retour-/vertrekvensters | C/D mix afhankelijk van doorlooptijd |
Zodra de hardwaremix redelijk is afgestemd op het klantgedrag, is de volgende mogelijkheid operationeel: slimmer gebruik maken van de geïnstalleerde capaciteit. Dit is waar stroomlimieten op locatieniveau, beheerd opladen, planning, prijzen en bezettingsregels de economie kunnen verbeteren zonder het nominale vermogen onmiddellijk te vergroten.
Het Amerikaanse ministerie van Energie definieert beheerd opladen als strategische controle over wanneer en hoe voertuigen opladen, terwijl ze toch voldoen aan de behoeften van het wagenpark of de gebruiker. Relevante doelstellingen zijn onder meer het vermijden van perioden met hoge prijzen, het verminderen van het toeval met de piekvraag van een faciliteit en het beperken van de noodzaak voor upgrades van de infrastructuur. Voor vaste commerciële EV Charger-projecten kan dit principe worden geïmplementeerd via de juiste lader, backend, OCPP-platform, energiebeheersysteem voor gebouwen of locatiecontroller, afhankelijk van de architectuur.
Bron:US DOE, beheerd EV-opladen voor federale vloten
Stel bijvoorbeeld dat er vier laders van 120 kW zijn geïnstalleerd, wat een gecombineerd nominaal vermogen van 480 kW oplevert, maar de locatie wil het opladen van elektrische voertuigen onder de 300 kW houden. Een locatiecontroller kan, indien ondersteund door de geselecteerde hardware en software, 120 kW, 90 kW, 60 kW en 30 kW toewijzen aan vier verbonden voertuigen op basis van voertuigverzoeken en operationele prioriteiten. Wanneer het eerste voertuig vertrekt, kan de vrijgekomen capaciteit opnieuw worden toegewezen. De bedrijfswaarde is niet dat elke lader altijd op volle capaciteit draait; het is dat er meer voertuigen kunnen worden bediend binnen een gecontroleerde vermogensbereik van de locatie.
Elektriciteitsrekeningen voor commercieel opladen kunnen kosten omvatten die verband houden met de piekvraag, maar ook met het totale energieverbruik. Het Alternative Fuels Data Center merkt op dat de exploitatiekosten van stations afhankelijk zijn van de apparatuur, het tijdstip van de dag, de gebruiksduur en de tariefstructuur van het nutsbedrijf. DOE-materiaal benadrukt ook dat vraagheffingen bijzonder schadelijk kunnen zijn voor onderbenutte hoogvermogenladen, omdat een korte vraagpiek hoge vaste kosten kan veroorzaken in verhouding tot de energieverkoop van de maand. Naarmate het gebruik toeneemt, zal een groter aantal geleverde kWh deze kosten delen.
Bron:Alternatieve brandstoffen Datacenter, O&M en elektriciteitskosten;US DOE, overwegingen over laadtarieven voor elektrische voertuigen
Daarom is een lader met een hoger vermogen niet automatisch de meest winstgevende lader. Op een locatie met dure vraagkosten en zwak aanvankelijk verkeer kan een te grote eenheid ongunstige kosten per geleverde kWh veroorzaken. Op een stedelijke locatie met een hoge verwerkingscapaciteit kan een hoger vermogen echter het aantal voertuigen per pervak verhogen en de inkomsten verhogen. De juiste keuze hangt af van de gebruikscurve, niet van een universele voorkeur voor laag of hoog vermogen.
Exploitanten moeten ook onderscheid maken tussen elektrische inactiviteit en parkeerinactiviteit. Een voertuig dat zijn oplaaddoel bereikt maar in de laadruimte blijft, blokkeert de volgende klant. Meldingen via mobiele apps, duidelijke bewegwijzering, respijtperioden, parkeertarieven en bezettingstarieven kunnen de omzet van de baai verbeteren. Het beste beleid hangt af van de locatie: een hotel mag het parkeren niet beheren zoals een oplaadpunt voor taxi's, en een ziekenhuis mag gebruikers niet op dezelfde manier straffen als een openbaar snellaadstation voor korte stops.
Waar een vaste locatie af en toe extra flexibele capaciteit nodig heeft – voor een evenement, tijdelijke exploitatie van de vloot, bouwfase, noodhulp of een locatie in afwachting van netwerkuitbreiding – kan een mobiele EV-oplader de permanente infrastructuur aanvullen. Dat is een andere planningsbeslissing dan het selecteren van de permanente opladermix uit de C-serie en de D-serie, en Door Energy zou de twee gebruiksscenario's onafhankelijk moeten evalueren.
Het volgende voorbeeld is hypothetisch en is bedoeld om het besluitvormingsproces te laten zien en niet om een universele configuratie voor te schrijven. Stel dat een commerciële parkeerplaats 60 parkeerplaatsen heeft, 80 EV-bezoeken per dag, een gemiddelde verblijftijd van 3,2 uur, een gemiddelde energievraag van 42 kWh per oplaadklant en een elektrisch capaciteitsbudget van 600 kW voor het opladen van EV's. Tijdens de drukste periode willen maximaal acht klanten tegelijk laden.
De exploitant zou vijf 120 kW-laders kunnen installeren. Het totale nominale vermogen zou 600 kW bedragen, en vijf voertuigen zouden tegelijkertijd kunnen opladen. Dit ziet er eenvoudig en krachtig uit, maar de krachtige capaciteit van de locatie is geconcentreerd in slechts vijf baaien. Als de meeste gebruikers langer dan twee uur geparkeerd blijven, hebben velen van hen geen speciale parkeerplaats van 120 kW nodig. Tijdens de piek van acht voertuigen wachten nog steeds drie klanten, ook al heeft de locatie geïnvesteerd in de volledige elektrische envelop van 600 kW.
Een tweede concept zou gebruik kunnen maken van twee Door Energy D-serie laders van 120 kW plus zes 40 kW Door Energy C-serie laders. Het gecombineerde nominale vermogen bedraagt 480 kW en er kunnen acht voertuigen tegelijk worden opgeladen. De twee laadstations uit de D-serie zijn gereserveerd voor klanten met een kort verblijf die waarde hechten aan een snelle omzet, terwijl zes laadstations uit de C-serie voertuigen bedienen die lang genoeg geparkeerd blijven voor gelijkstroomladen met gemiddeld vermogen. De resterende elektrische speelruimte biedt flexibiliteit voor het bouwen van belastingen, toekomstige uitbreidingen of het inzetten van extra laders nadat het werkelijke gebruik is gestegen.
| Metrisch | Optie A: 5 × 120 kW | Optie B: 2 × 120 kW + 6 × 40 kW |
| Gecombineerde kracht op het naambord | 600 kW | 480 kW |
| Gelijktijdige oplaadstations | 5 | 8 |
| Baaien met een hoge omzet | 5 | 2 |
| DC-bays met gemiddelde snelheid/lange verblijftijd | 0 | 6 |
| Voertuigen dienden op een gelijktijdige piek van 8 auto's | 5 onmiddellijk | 8 onmiddellijk |
| Risico dat macht wordt toegewezen aan gebruikers die deze niet nodig hebben | Hoger | Lager als baaien correct worden beheerd |
| Uitbreidingsruimte binnen een planningsbereik van 600 kW | Geen | 120 kW vóór andere beperkingen |
Optie B is niet automatisch superieur. Als de locatie naast een snelweg ligt en bijna elke klant binnen 20 tot 30 minuten wil vertrekken, is optie A mogelijk eerder te langzaam dan te krachtig. Het doel van de vergelijking is om aan te tonen waarom Door Energy aanbeveelt apparatuur aan te passen aan verblijftijd en doorvoer. Hetzelfde planningsbudget van 600 kW kan heel verschillende klantcapaciteiten creëren, afhankelijk van hoe de stroom over de baaien wordt verdeeld.
Waar het EV-verkeer zich nog steeds ontwikkelt, kan de locatie leidingen, schakelruimte, communicatie-infrastructuur, parkeerindelingen en transformatorruimte installeren voor toekomstige uitbreiding, terwijl alleen de eerste operationele fase van de EV Charger-hardware wordt aangeschaft. Uitbreiding kan vervolgens worden veroorzaakt door feitelijk bewijsmateriaal, zoals aanhoudende piekbezetting, stijgende kWh per haven, herhaalde wachtrijen of toenemende sessies per haven. Deze gefaseerde aanpak vermindert het ongebruikte kapitaal zonder toekomstige groei te belemmeren.
Voor projecten waarbij later onregelmatige tijdelijke pieken optreden, kan Door Energy ook beoordelen of een Mobiele EV-lader geschikt is als aanvullend hulpmiddel. De permanente dagelijkse vraag moet echter nog steeds worden bediend door een goed ontworpen vast laadsysteem, in plaats van te vertrouwen op tijdelijke apparatuur als vervanging voor de kerninfrastructuur.
Een nuttige offerte moet gebaseerd zijn op de operationele vereisten, en niet alleen op het gevraagde vermogen. Voordat Door Energy een vaste laadconfiguratie aanbeveelt, kunnen kopers de volgende informatie voorbereiden. Zelfs geschatte antwoorden zijn waardevoller dan het selecteren van een oplader uitsluitend uit een brochure.
| Koper vraag | Waarom het ertoe doet | Typische output van de analyse |
| 1. Hoeveel EV's komen er dagelijks langs? | Definieert de basisvraag | Initiële connectorhoeveelheid |
| 2. Hoeveel arriveren er op het drukste uur? | Toont gelijktijdigheid | Vereisten voor piekconnectoren |
| 3. Hoe lang blijven voertuigen geparkeerd? | Bepaalt urgentie | C-serie versus D-serie mix |
| 4. Hoeveel kWh heeft elk voertuig doorgaans nodig? | Definieert energie per sessie | Dagelijkse energiebehoefte |
| 5. Wat is het maximale DC-laadtarief van elk voertuig? | Voorkomt overspecificatie | Handig ladervermogen plafond |
| 6. Welke connectorstandaard is vereist? | Garandeert compatibiliteit | CCS1 / CCS2 / GB/T / andere projectoptie |
| 7. Welk sitevermogen is er daadwerkelijk beschikbaar? | Beperkt gelijktijdige uitvoer | Net-/locatievermogensenvelop |
| 8. Wat zijn de nutstarieven en verbruikskosten? | Heeft invloed op de bedrijfskosten | Strategie voor piekscheren en planning |
| 9. Is de site openbaar, privé, alleen voor fleets of gemengd? | Verandert gebruikersgedrag en betalingsbehoeften | Backend- en toegangscontroleontwerp |
| 10. Welke uptime- en onderhoudsreacties zijn vereist? | Beschermt de inkomsten | Service- en reserveonderdelenplan |
| 11. Welke groei wordt over 2 tot 5 jaar verwacht? | Vermijdt gestrande infrastructuur | Gefaseerd uitbreidingsplan |
| 12. Heeft het project ook tijdelijke/mobiele capaciteit nodig? | Scheidt permanente en flexibele gebruiksscenario's | Vaste EV-laadscope versus tijdelijke oplaadscope |
Zodra deze vragen beantwoord zijn, wordt de productdiscussie veel concreter. Door Energy kan evalueren of het project voornamelijk units uit de C-serie, voornamelijk units uit de D-serie, of een gemengde configuratie nodig heeft. De koper kan dezelfde informatie ook gebruiken om onrealistische voorstellen ter discussie te stellen, bijvoorbeeld een plan dat 160 kW aan elke parkeerplaats toewijst, zelfs als de meeste voertuigen vier uur blijven staan.
Voor productreferenties gaat u naar deProductcategorie Door Energy DC EV-opladerof deWebsite van DoorEnergy. De site bevat ook toepassingsgidsen en een aparte categorie Mobiele EV-opladers voor flexibele oplaadvereisten; Kopers op een vaste locatie moeten deze productcategorieën tijdens de specificatie gescheiden houden.
A1. Er is niet één percentage dat goed is voor elk project. Een snellaadstation op de snelweg, een hotel, een taxistandplaats, een dealer en een kantoorparkeerplaats hebben verschillende verblijftijden en verdienmodellen. Volg het energieverbruik, sessies per poort, kWh per poort, piekbezetting, uptime, succespercentage en piekvraag op locatie samen. Het doel is om te voldoen aan de wachttijden van klanten en tegelijkertijd onnodige inactieve hardware en elektrische capaciteit te vermijden.
A2. Niet automatisch. Bepaal eerst of de oorzaak een zwakke vraag, slecht zicht, uitval van apparatuur, betalingsproblemen, overmatig parkeren na het opladen of een te groot stroomniveau is. Op een locatie met een laag gemiddeld gebruik kan nog steeds sprake zijn van echte piekcongestie. Door Energy raadt aan om het gebruikspatroon te diagnosticeren voordat u de hoeveelheid hardware wijzigt.
A3. Nee. De winstgevendheid hangt af van het acceptatievermogen van voertuigen, de verblijftijd, de verkochte energie, het elektriciteitstarief, de vraagkosten, de omzet van parkeerruimte, de kosten van apparatuur en het verkeer op de locatie. Als klanten meerdere uren blijven, kan 40 kW aan de servicebehoefte voldoen, terwijl het project meer baaien kan bestrijken. Waar klanten snel moeten vertrekken, kan een hoger vermogen uit de D-serie een grotere commerciële waarde hebben.
A4. De Door Energy C-serie omvat vaste DC-laders van 20 kW, 30 kW en 40 kW. De Door Energy D-serie omvat vaste DC-snelladers van 60 kW, 80 kW, 120 kW en 160 kW. De C-serie is beter geschikt voor het opladen van commerciële bestemmingen met gemiddeld vermogen, terwijl de D-serie zich richt op openbare, commerciële, taxi- en wagenparktoepassingen met een snellere omzet. Deze bereiken mogen niet worden gemengd.
A5. OCPP zelf creëert geen klantvraag. Het biedt een gestandaardiseerde basis voor backend-connectiviteit, zoals externe status, autorisatie, transactiegegevens, tarieffuncties en platformintegratie. In combinatie met geschikte beheersoftware en locatiecontroles kunnen deze gegevens operators helpen slecht presterende laders, storingen, piekperioden en mogelijkheden voor beheerd opladen te identificeren.
A6. Uitbreiding moet gebaseerd zijn op duurzaam bewijs en niet op één drukke dag. Nuttige triggers zijn onder meer herhaalde wachtrijen gedurende meerdere weken, hoge piekbezetting, stijgende sessies per haven, consistente energiegroei en acceptabele uptime. Als het knelpunt alleen de stroomvoorziening op de locatie is, kan beheerd opladen worden geëvalueerd voordat elektrische capaciteit wordt toegevoegd.
A7. Het kan helpen in specifieke tijdelijke of flexibele situaties, maar het lost een ander probleem op. Een mobiele EV-oplader kan evenementen, tijdelijke wagenparkoperaties, noodgevallen of locaties die wachten op permanente infrastructuur ondersteunen. Routinematig dagelijks opladen moet nog steeds worden ontworpen rond het permanente laadprofiel op een vaste locatie. Door Energy beoordeelt mobiel en vast laden als aparte productcategorieën.
A8. Geef voertuigtypes, batterijformaten, maximaal DC-laadvermogen, connectorstandaarden, dagelijks aantal voertuigen, maximale gelijktijdige aankomsten, gemiddelde verblijftijd, verwachte kWh per sessie, beschikbaar locatievermogen, energietarief, bedrijfsuren, vereisten voor openbare/particuliere toegang, klimaatomstandigheden en toekomstige uitbreidingsverwachtingen. Hierdoor kan Door Energy een configuratie aanbevelen op basis van echte activiteiten in plaats van alleen de gevraagde laderwaarde.
De volgende fase van de EV-laadconcurrentie gaat niet alleen over het installeren van meer hardware. Naarmate de publieke laadnetwerken zich uitbreiden, moeten exploitanten zich afvragen of elk laadstation, elke kilowatt aan netcapaciteit en elke investering in apparatuur een bruikbare doorvoercapaciteit voor klanten oplevert. Een locatie met een lager nominale vermogen kan beter presteren dan een grotere als de ladermix beter is afgestemd op de verblijftijd, het voertuigacceptatievermogen, piekaankomstpatronen en de lokale tariefstructuur.
Voor Door Energy is dit de praktische waarde van het handhaven van verschillende vaste oplaadvermogensniveaus. De C-serie 20–40 kW ondersteunt DC-laden met gemiddeld vermogen, waarbij klanten zo lang blijven dat ultrasnel opladen niet nodig is. De D-serie 60–160 kW ondersteunt een snellere omzet waar tijd een directe operationele of commerciële waarde heeft. In plaats van het hoogste vermogen op elke bay te zetten, kunnen operators de twee reeksen combineren, krachtige bays reserveren voor klanten die ze echt nodig hebben, en de hardware alleen uitbreiden wanneer gebruiksgegevens de volgende fase rechtvaardigen.
De meest bruikbare aankoopvraag is dan ook niet 'Wat is de grootste EV-lader die verkrijgbaar is?' Het is 'Welke mix van stroom, poorten, software, netwerkcapaciteit en operationele regels zal de meeste klanten bedienen tegen aanvaardbare kosten?' Zodra die vraag wordt beantwoord met echte locatiegegevens, wordt de onbenutte capaciteit gemakkelijker te controleren, wordt de laadefficiëntie meetbaar en worden uitbreidingsbeslissingen veel beter verdedigbaar.
Door Energy kan kopers ondersteunen met vaste EV Charger-producten, projectspecifieke connector- en backend-opties en een breder oplaadportfolio. Als een klant ook tijdelijke of noodbehoeften heeft, kan de afzonderlijke productlijn Mobile EV Charger worden geëvalueerd zonder dat gebruiksscenario te verwarren met het permanente laadstationontwerp. Het doel is in beide gevallen hetzelfde: het juiste laadmiddel inzetten voor de daadwerkelijke exploitatiebehoefte, in plaats van te betalen voor capaciteit die klanten niet kunnen of willen gebruiken.
Deur Energie Productlinks
·C-serie 20 kW / 30 kW / 40 kW DC EV-oplader
·D-serie 60 kW / 80 kW / 120 kW / 160 kW DC EV-oplader
Geselecteerde gegevensbronnen
·Internationaal Energieagentschap, Global EV Outlook 2026 – Opladen van elektrische voertuigen
·Ministerie van Energie van de VS – Statistieken van betaalde DC-snellaadsessies
·Amerikaans ministerie van Energie – Beheerd opladen van elektrische voertuigen voor federale vloten
·Europese Unie – Verordening (EU) 2023/1804 voor infrastructuur voor alternatieve brandstoffen