logo
afiş
Haber ayrıntıları
Created with Pixso. Evde Created with Pixso. Haberler Created with Pixso.

EV Şarj Alanı Kullanımı: İşsiz Kapasiteyi Nasıl Azaltacağız ve Şarj Verimliliğini Nasıl Artıracağız?

EV Şarj Alanı Kullanımı: İşsiz Kapasiteyi Nasıl Azaltacağız ve Şarj Verimliliğini Nasıl Artıracağız?

2026-09-24

Daha fazla şarj donanımı kurmak, otomatik olarak daha verimli bir şarj alanı oluşturmaz. Bir projede birden fazla yüksek güçlü EV Şarj ünitesi, büyük bir transformatör ve önemli bir şebeke kapasitesi bulunabilir, ancak yine de günün büyük bölümünde nispeten az enerji satılabilir. Aynı zamanda, aynı sitede dar bir zirve penceresi sırasında kısa kuyruklar yaşanabilir. Operatörler için bu durum zor bir soru ortaya çıkarıyor: Sorun yetersiz şarj kapasitesi mi, zayıf güç dağıtımı mı, yanlış şarj cihazı karışımı mı, düşük yerel talep mi, yoksa çok fazla kapasitenin çok erken kurulması mı?

Şarj ağları olgunlaştıkça bu soru daha da önem kazanıyor. Uluslararası Enerji Ajansı, bir yılda yaklaşık 1,8 milyon halka açık şarj noktasının eklenmesinin ardından, küresel halka açık şarj noktası stoğunun 2025 yılı sonunda 7 milyonu aştığını bildirdi. Bu nedenle kamusal şarj kapasitesi hızla artıyor, ancak gelecekteki rekabet, yalnızca bir sitenin kaç tane şarj cihazına sahip olduğuna değil, kurulu her kilovatın ve her şarj yuvasının ne kadar etkili kullanıldığına giderek daha fazla bağlı olacak.

Kaynak:IEA, Küresel EV Görünümü 2026

Door Enerji sabit şarj projelerine bu kullanım perspektifinden yaklaşmaktadır. OnunC Serisi20kW, 30kW ve 40kW sabit DC şarjı kapsar.D Serisi60kW, 80kW, 120kW ve 160kW sabit DC hızlı şarjı kapsar. Bunlar kalıcı kurulumlara yönelik şebekeye bağlı şarj ürünleridir. Door Energy ayrıca geçici veya esnek enerji senaryoları için daha geniş bir Mobil Elektrikli Araç Şarj Cihazı portföyü sunmaktadır ancak bu makaledeki planlama yöntemleri, sabit Elektrikli Araç Şarj Cihazı altyapısına ve saha kullanımına odaklanmaktadır.

hakkında en son şirket haberleri EV Şarj Alanı Kullanımı: İşsiz Kapasiteyi Nasıl Azaltacağız ve Şarj Verimliliğini Nasıl Artıracağız?  0

I. Bir Elektrikli Araç Şarj Cihazı Sitesi, Şarj Cihazları Kuruluyken Bile Neden Para Kaybedebilir?

En pahalı şarj hatası çoğu zaman çok az şarj cihazı satın almamaktır. Müşterilerin siteyi gerçekte kullanma şekli için yanlış kapasite satın almaktır. 160kW'lık bir şarj cihazı, teknik özellikler sayfasında geleceğe yönelik görünebilir, ancak çoğu ziyaretçi üç saat boyunca park halinde kalırsa ve yalnızca 35-50kWh'ye ihtiyaç duyarsa, bu güç seviyesi ek gelir yaratmayabilir. Tesis, daha yüksek ekipman gücü, elektrik altyapısı ve potansiyel olarak daha yüksek zirve talebi için ödeme yaparken, araç daha düşük güç ünitesi kullandıktan sonra ayrılacağı saatte yola çıkıyor.

Düşük kullanımın ardındaki dört ticari sıkıntı noktası

Bir otel, ofis otoparkı, filo deposu, bayilik veya kamu şarj operatörü için düşük kullanım genellikle dört biçimden birinde görülür. İlk olarak, birçok şarj cihazı fiziksel olarak boş kalıyor. İkincisi, şarj cihazları dolu ancak park süresinin yalnızca bir kısmı için güç sağlıyor. Üçüncüsü, nominal güç yüksektir ancak gerçek ortalama şarj gücü çok daha düşüktür. Dördüncüsü, birkaç yoğun dönem sıkışık olmasına rağmen toplam istasyon kullanımı düşük görünüyor. Bu semptomlar farklı tepkiler gerektirir; bunların hepsine 'yeterli talep yok' muamelesi yapmak, başka bir kötü yatırım kararlarına yol açabilir.

Gözlemlenen Site Sorunu Olası Temel Neden Kontrol Edilecek Veriler Daha İyi İlk Yanıt
Çoğu şarj cihazı gün boyu boştur Yerel elektrikli araç talebi hâlâ gelişiyor Günlük EV gelişleri; oturum/bağlantı noktası/gün Donanım genişletmeyi geciktirin; gelecekteki kapasiteyi rezerve etmek
Günlük kullanım düşük ancak 17:00–19:00 arası kuyruklar var Talep kısa bir zirve penceresinde yoğunlaşıyor Saatlik varışlar; zirve doluluk Yük yönetimi, fiyatlandırma veya karma güç düzeni
160 kW'lık ünitenin ortalaması yalnızca 55–80 kW'tır Araç kabul gücü, SOC konikliği veya uzun bekleme süresi Ortalama kW; SOC profili; araç maksimum DC oranı Uzun süreli kullanıcılar için daha düşük güç bölmeleri kullanın
Doluluk oranı yüksek ancak enerji çıkışı düşük Araçlar şarj bittikten sonra kalıyor Şarj süresi ve park süresi Boşta kalma ücreti, bildirimler, park etme kuralları
Trafik iyi ancak birçok başarısız oturum var Güvenilirlik, ödeme, arka uç veya bağlayıcı sorunları Çalışma süresi; başarısız başlangıç ​​oranı; hata kodları Daha fazla donanım eklemeden önce işlemleri düzeltin
Az miktarda iletilen enerjiyle büyük şebeke bağlantısı Aşırı inşa edilmiş birinci aşama altyapısı Tepe kW ve taahhütlü/saha kapasitesi karşılaştırması Aşamalı dağıtım ve yalnızca veriler desteklediğinde genişletme

Bu ayrım satın alma açısından kritik öneme sahiptir. Kuyruk gören bir alıcı, başka bir 160 kW'lık EV Şarj Cihazının gerekli olduğunu varsayabilir. Ancak kuyruk günde yalnızca 45 dakika sürüyorsa, diğer yüksek güçlü ünite geri kalan 23 saat boyunca boşta kalabilir. Bunun tersine, ortalama kullanımın yalnızca %20'sini gösteren bir site, talebin yüksek düzeyde senkronize olması durumunda yine de daha fazla bağlayıcıya ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle iyi bir site tasarımı ürün kataloğuyla değil müşteri davranışıyla başlar.

Kullanım uluslararası alanda neden daha önemli hale geliyor?

IEA, 2025 yılında dünya çapında halka açık şarj noktası başına yaklaşık 11 elektrikli hafif hizmet aracı ve elektrikli hafif hizmet aracı başına yaklaşık 4,5 kW kamu şarj kapasitesi bildirdi. Bu rakamlar tesis düzeyindeki hedefler değil ancak operatörlerin neden hem şarj cihazı sayısı hem de güç kapasitesi açısından giderek daha fazla düşünmesi gerektiğini gösteriyor. Avrupa da aynı yönde ilerlemektedir: AB Alternatif Yakıtlar Altyapı Yönetmeliği, düzenlemenin koşullarına bağlı olarak, kayıtlı akülü elektrikli hafif ticari araç başına en az 1,3 kW ve plug-in hibrit araç başına 0,8 kW dahil olmak üzere, toplam güç çıkışının yanı sıra araç kullanımını da kullanarak kamuya açık şarj hedeflerini tanımlamaktadır.

Kaynak:IEA kamuya açık ücretlendirme göstergeleri, 2025;AB AFIR Yönetmeliği 2023/1804

II. Elektrikli Araç Şarj Cihazı Site Kullanımı Gerçekte Ne Anlama Geliyor?

Bir site tek bir kullanım yüzdesi ile yönetilemez. Operatörlerin enerji çıkışını, zaman kullanımını, park etme davranışını, elektrik kapasitesini ve ekipman güvenilirliğini ayıran küçük bir ölçüm kümesine ihtiyacı vardır. Aksi halde aynı %25 kullanım oranına sahip iki site tamamen farklı ticari sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Her operatörün izlemesi gereken altı ölçüm

Metrik Basit Formül Alıcıya Ne Anlatır?
Enerji Kullanımı Gerçek kWh ÷ teorik maksimum kWh Nominal enerji dağıtım potansiyelinin ne kadarı kullanılıyor?
Şarj Süresi Kullanımı Aktif şarj saatleri ÷ mevcut saatler Şarj cihazı gerçekte ne sıklıkla enerji sağlıyor?
Doluluk Oranı Körfezde işgal edilen saatler ÷ müsait saatler Park etme davranışının erişimi engelleyip engellemediği
Site Güç Kullanımı Gözlemlenen tepe kW ÷ mevcut/sözleşmeli saha kW Elektrik altyapısının büyük olup olmadığı
Bağlantı Noktası Başına Günlük Oturum Sayısı Toplam günlük oturumlar ÷ aktif bağlantı noktaları Her bağlayıcının ne kadar hizmet talebini karşıladığı
Çalışma Süresi / Başarılı Başlangıç ​​Oranı Mevcut zaman ve başarılı başlangıçlar ÷ fırsatlar Kullanım kaybının bir operasyon sorunu olup olmadığı

Günde 24 saat çalışan 120 kW'lık bir EV Şarj Cihazını düşünün. Teorik günlük enerji tavanı 2.880kWh'dir. Bir günde 720kWh verirse enerji kullanımı %25 oluyor. Bu rakam tek başına yeterli değil. Şarj cihazı bu 720 kWh'yi altı aktif şarj saatinde sağladıysa, şarj süresi kullanımı da %25 olur, ancak aktif şarj sırasında ortalama çıkış 120 kW olur. Buna karşılık, 12 aktif saat boyunca aynı 720 kWh'yi sağlarsa ortalama çıkış yalnızca 60 kW olur. İlk durum, sınırlı bir talep penceresi sırasında güçlü güç kullanımını önermektedir; ikincisi, daha düşük araç kabul gücünü, yüksek SOC'de azalmayı veya müşteri karışımının gerektirdiğinden daha yüksek bir güç seviyesini gösterebilir.

Şarj süresini park etme süresinden ayırın

Bu özellikle varış noktasındaki ücretlendirmede önemlidir. Bir müşteri bir alanı üç saat boyunca işgal edebilir ancak yalnızca 75 dakika boyunca aktif olarak şarj edebilir. Operatör üç saatin tamamını verimli kullanım olarak sayarsa site gerçekte olduğundan daha sağlıklı görünür. Kamuya açık hızlı şarjda ise tam tersi bir sorun ortaya çıkabilir: Bir ünite nispeten mütevazı bir günlük doluluğa sahip olabilir, ancak yine de her oturum önemli miktarda enerjiyi hızlı bir şekilde sağladığından yüksek enerji çıkışı üretebilir.

ABD Enerji Bakanlığı'nın 2020'den 2023'e kadar yaklaşık 2,4 milyon hızlı şarj oturumunu temel alan verileri, ücretli DC hızlı şarj oturumlarının ortalama 42 dakika 22kWh, ücretsiz oturumların ise ortalama 78 dakika ve 40,7kWh olduğunu buldu. Veri seti evrensel bir kıyaslama olmasa da fiyatlandırma ve kullanıcı davranışının oturum süresini ve enerji dağıtımını nasıl önemli ölçüde değiştirebileceğini gösteriyor.

Kaynak:ABD DOE, DC hızlı şarj oturumu istatistikleri

III. Daha Fazla Elektrikli Araç Şarj Cihazı Donanımı Satın Almadan Önce Boşta Kapasiteyi Teşhis Edin

Bir istasyon düşük performans gösterdiğinde ilk soru 'Hangi şarj cihazını eklemeliyiz?' olmamalıdır. Daha iyi soru 'Kapasite tam olarak nerede kayboluyor?' Disiplinli bir teşhis, operatörün bir yazılım, fiyatlandırma, park etme veya güvenilirlik sorununu daha fazla donanımla çözmesini engeller.

1. Adım: 4-12 haftalık bir talep profili oluşturun

En az saatlik varış sayılarını, oturum başlangıç ​​zamanlarını, oturum başına enerjiyi, şarj süresini, park etme süresini, eş zamanlı yoğun oturumları, maksimum saha talebini, başarısız oturum nedenlerini ve şarj cihazının kapalı kalma süresini toplayın. Bir günlük anlık görüntü zayıf bir kanıttır çünkü hava durumu, işe gidiş-geliş modelleri, turizm, filo programları ve olaylar talebi çarpıtabilir. Ticari bir proje için, ilk tarama için minimum dört hafta faydalı bir süredir; Sezonsallığın güçlü olduğu durumlarda daha uzun veriler daha iyidir.

Adım 2: Araç ihtiyacını kurulu güçle karşılaştırın

Her kullanıcı grubu için üç basit miktarı hesaplayın: ziyaret başına gereken enerji, mevcut kalma süresi ve aracın maksimum DC şarj gücü. Bir aracın genellikle 48kWh'ye ihtiyacı olduğunu ve iki saat boyunca orada kaldığını varsayalım. Konikliği ve kayıpları göz ardı edersek, bu enerjiyi sağlamak için gereken ortalama güç yalnızca 24kW'tır. 40 kW'lık bir şarj cihazı kullanışlı bir alan sağlar. 160kW'lık bir ünite yine de aracı şarj edebilir ancak müşterinin çok daha erken ayrılması gerekmediği sürece, ekstra isim plakası gücü ekstra saha değeri yaratmayabilir.

Müşteri Modeli Tipik Bekleme Penceresi Enerji İhtiyacı Örneği Planlama Sorusu Potansiyel Kapı Enerji Yönü
Otel / tatil köyü misafiri 6–12 saat 20–60 kWh Hızlı ciro gerçekten gerekli mi? Düşük güçlü sabit şarj; Daha hızlı DC takviyesinin istendiği C Serisi
Ofis / iş parkı 4–9 saat 15–50 kWh Bölüm başına kW'ı maksimuma çıkarmak yerine daha fazla bölme kapsanabilir mi? Orta hızlı DC ihtiyaçları için C Serisi 20–40kW
Perakende / halka açık otopark 1–3 saat 20–60 kWh Hem uzun süreli hem de kısa süreli kullanıcılar var mı? Karışık C Serisi ve D Serisi
Taksi / araç çağırma 20–60 dakika 25–70 kWh Sürücü ne kadar kesintiyi tolere edebilir? Araçlara bağlı olarak D Serisi 80–160kW
Hafif ticari filo 30–120 dakika veya gece boyunca 40–120 kWh Kalkışlar planlı mı yoksa rastgele mi? Hızlı dönüşler için D Serisi; gece pencereleri için karma düzen
Bayilik / servis merkezi 1–4 saat 10–80 kWh Hangi arabaların teslimat öncesi hızlı geri dönüşe ihtiyacı var? Rutin işler için C Serisi; Öncelikli araçlar için D Serisi

Sabit bir saha aynı zamanda kalıcı talebi ara sıra yaşanan zirvelerden ayırmalıdır. Konumun ayda yalnızca birkaç istisnai günü varsa, şebeke bağlantısını kalıcı olarak aşırı boyutlandırmak yerine bazen geçici kapasite operasyonel olarak ele alınabilir. Door Energy'nin Mobil EV Şarj Cihazı çözümleri farklı bir ürün kategorisine aittir ve esnek veya geçici şarj senaryoları için düşünülebilir ancak kalıcı C Serisi veya D Serisi altyapısının uygun şekilde boyutlandırılmasının yerine kullanılmamalıdır.

3. Adım: Düşük kullanımın gerçekten bir güvenilirlik sorunu olup olmadığını kontrol edin

Çevrimdışı olan, kullanıcıların kimliğini doğrulayamayan, ödemede başarısız olan veya oturumları sürekli olarak durduran bir EV Şarj Cihazı, talebin sağlıklı olduğu durumlarda bile 'yetersiz kullanılmış' görünebilir. Bu nedenle genişlemeden önce çalışma süresi ve başarılı oturum oranı gözden geçirilmelidir. ABD Alternatif Yakıtlar Veri Merkezi, operasyon ve bakımın, elektrik maliyetlerinin, fiyatlandırma/erişim kurallarının, ağ ücretlerinin ve kullanım verilerinin başarılı şarj altyapısı işletimi için önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bir alıcı, tedarikçiye yalnızca nominal güç hakkında değil, aynı zamanda arka uç bağlantısı, uzaktan durum görünürlüğü, bakım erişimi, yedek parçalar ve arıza giderme prosedürleri hakkında da soru sormalıdır.

Kaynak:ABD Alternatif Yakıtlar Veri Merkezi, EV şarj altyapısı için İşletme ve Bakım

IV. EV Şarj Aleti Gücünü Mevcut En Yüksek Değerle Değil Müşterinin Bekleme Süresiyle Eşleştirin

Boşta kapasite oluşturmanın en hızlı yolu, kullanıcı yolculuğunun buna ihtiyaç duyduğunu kanıtlamadan yüksek gücü belirtmektir. Şarj gücü, müşterinin son çıkış tarihinden geriye doğru seçilmelidir. Door Energy bu nedenle her ticari tesisi aynı hızlı şarj uygulaması olarak ele almak yerine sabit DC ürünlerini C Serisi 20–40kW ve D Serisi 60–160kW olarak ayırıyor.

Pratik bir şarj süresi ekranı

Eklenecek Enerji 20kW 30kW 40kW 60kW 80kW 120kW 160kW
30 kWh 1.50 saat 1.00 saat 0,75 saat 0,50 saat 0,38 saat 0,25 saat 0,19 saat
45 kWh 2,25 saat 1.50 saat 1.13 saat 0,75 saat 0,56 saat 0,38 saat 0,28 saat
60 kWh 3.00 saat 2.00 saat 1.50 saat 1.00 saat 0,75 saat 0,50 saat 0,38 saat
90 kWh 4.50 saat 3.00 saat 2,25 saat 1.50 saat 1.13 saat 0,75 saat 0,56 saat

Tabloda yalnızca teorik enerji – nominal güç gösterilmektedir. Gerçek şarj süresi daha uzundur ve aracın maksimum kabul gücü, akü SOC'si, şarj eğrisi, sıcaklık, şarj cihazı verimliliği, güç paylaşımı ve saha düzeyindeki kontrollerle sınırlıdır. Tablonun değeri şarj süresi vaat etmek değildir; bariz aşırı büyüklüğü ortaya çıkarmaktır. Bir müşteri genellikle üç saat boyunca park ediyorsa ve 45 kWh'ye ihtiyaç duyuyorsa, tesisin neden o bölmenin daha düşük güç seçeneği yerine 160 kW'a ihtiyaç duyduğunu açıklaması gerekir.

Door Energy C Serisinin değer yarattığı yer

Kapı Enerji C Serisi 20kW/30kW/40kWkullanıcıların standart düşük güçlü hedef şarjdan daha hızlı şarj istedikleri ancak yüksek güçlü hızlı şarja ihtiyaç duymadıkları sabit DC şarjı için tasarlanmıştır. Door Energy, AC400V girişi, DC 200–750V çıkışı, CCS1, CCS2, GB/T ve CHAdeMO dahil konnektör seçeneklerini, isteğe bağlı OCPP 2.0 ile OCPP 1.6'yı ve C Serisi için duvar/direk kurulum seçeneklerini listeler.

Oteller, birinci sınıf restoranlar, iş parkları, toplu şarj merkezleri, perakende otoparklar ve küçük ticari filolar için bu orta güç aralığı, bölme kapsama alanı, elektrik kapasitesi ve müşterinin kalma süresi arasındaki dengeyi iyileştirebilir. Bu, özellikle bir tesisin DC şarj kapasitesi istediği ancak ekonomik olarak her alana 120-160 kW ayıramadığı durumlarda kullanışlıdır.

Door Energy D Serisinin değer yarattığı yer

Kapı Enerjisi D Serisi 60kW/80kW/120kW/160kWDaha hızlı kamusal ve ticari şarj için tasarlanmıştır. Cironun ölçülebilir bir ticari değere sahip olduğu yerlere uyar: taksi operasyonları, yoğun trafikli şehir içi şarj, ulaşım merkezleri, halka açık hızlı şarj istasyonları, otoyol servis alanları ve daha dar kalkış aralıklarına sahip filo uygulamaları. Door Energy, DC 200–1000V çıkış kapasitesine ve OCPP/arka uç entegrasyon seçeneklerine sahip D Serisini tanımlayarak proje spesifikasyonunun hedef pazar ve işletim modeliyle eşleştirilmesine olanak tanır.

Site Türü Müşteri Önceliği Önerilen Planlama Mantığı Kapı Enerji Uyumu
Otel / ofis Kalkıştan önce şarj edin; düşük ızgara gerilimi Daha fazla kapsama alanı, bölme başına daha az kW DC'nin tercih edildiği C Serisi 20–40kW
Perakende / hastane Karışık bekleme süreleri Uzun süreli konaklama ve yüksek ciro bölmelerini ayırın C + D Serisi karma konfigürasyon
Bayilik Esnek iş emirleri ve öncelikli teslimat Acil araçlar için hızlı bölmeler ayırın C Serisi rutini + D Serisi önceliği
Taksi / araç çağırma Sürücünün kapalı kalma süresini en aza indirin Daha yüksek kW ve hızlı bölme devir hızı D Serisi 80–160kW
Kamuya açık hızlı şarj Üretim ve müşteri bekleme süresi Gücü trafik ve araç kabulüyle eşleştirin D Serisi 60–160kW
Hafif ticari filo Gönderim programını karşılayın Dönüş/kalkış aralıklarının boyutu Geri dönüşe bağlı olarak C/D karışımı

V. Daha Fazla Şarj Cihazı Eklemeden Şarj Verimliliğini Artırın

Donanım karışımı müşteri davranışıyla makul ölçüde eşleştiğinde, bir sonraki fırsat devreye girer: kurulu kapasiteyi daha akıllıca kullanmak. Burası, tesis düzeyindeki güç sınırlarının, yönetilen şarjın, planlamanın, fiyatlandırmanın ve doluluk kurallarının, tabela gücünü hemen artırmadan ekonomiyi iyileştirebileceği yerdir.

Tesadüfleri kontrol etmek için yönetilen şarjı kullanın

ABD Enerji Bakanlığı, yönetilen şarjı, filo veya kullanıcı ihtiyaçlarını karşılarken araçların ne zaman ve nasıl şarj edileceğinin stratejik kontrolü olarak tanımlıyor. İlgili hedefler arasında yüksek fiyat dönemlerinden kaçınmak, tesisin en yüksek talebiyle çakışmayı azaltmak ve altyapı yükseltme ihtiyacını sınırlamak yer alıyor. Sabit ticari EV Şarj Cihazı projeleri için bu prensip, mimariye bağlı olarak uygun şarj cihazı, arka uç, OCPP platformu, bina enerji yönetim sistemi veya saha kontrolörü aracılığıyla uygulanabilir.

Kaynak:ABD DOE, Federal Filolar için Yönetilen EV Şarjı

Örneğin, 480kW birleşik isim plakası gücü sağlayan dört adet 120kW şarj cihazının kurulu olduğunu, ancak sitenin EV şarjını 300kW'ın altında tutmak istediğini varsayalım. Bir saha kontrolörü, seçilen donanım ve yazılım tarafından desteklendiğinde, araç taleplerine ve operasyonel önceliklere göre bağlı dört araca 120kW, 90kW, 60kW ve 30kW tahsis edebilir. İlk araç ayrıldığında serbest bırakılan kapasitesi yeniden atanabilir. İş değeri, her şarj cihazının her zaman tam güçte çalışması değildir; kontrollü bir saha güç zarfı dahilinde daha fazla araca hizmet verilebilmesidir.

Talep ücretleri kullanımı ekonomik açıdan önemli kılar

Ticari şarja yönelik elektrik faturaları, toplam enerji tüketiminin yanı sıra en yüksek talebe bağlı ücretleri de içerebilir. Alternatif Yakıtlar Veri Merkezi, istasyon işletme maliyetlerinin ekipmana, günün saatine, kullanım süresine ve hizmet tarife yapısına bağlı olduğunu belirtiyor. DOE materyali ayrıca talep ücretlerinin özellikle yetersiz kullanılan yüksek güçlü şarjlara zarar verebileceğini, çünkü talebin kısa süreli zirve yapmasının o ayın enerji satışlarına göre büyük bir sabit maliyet oluşturabileceğini vurguluyor. Kullanım arttıkça, daha fazla teslim edilen kWh bu maliyeti paylaşıyor.

Kaynak:Alternatif Yakıtlar Veri Merkezi, İşletme ve Bakım ve elektrik maliyetleri;ABD DOE, EV şarj oranıyla ilgili hususlar

Bu nedenle daha yüksek güçlü bir şarj cihazı otomatik olarak daha karlı bir şarj cihazı değildir. Pahalı talep ücretleri ve zayıf başlangıç ​​trafiği olan bir tesiste, büyük boyutlu bir ünite, teslim edilen kWh başına uygun olmayan maliyet yaratabilir. Bununla birlikte, yüksek verimli bir kentsel alanda daha yüksek güç, bölme başına hizmet verilen araçları artırabilir ve geliri artırabilir. Doğru seçim, düşük veya yüksek güç yönündeki evrensel tercihe değil, kullanım eğrisine bağlıdır.

Yalnızca elektrik boşta kalma süresini değil, boşta kalma süresini de azaltın

Operatörler ayrıca elektrik boşta kalma süresini park etme boşta kalma süresinden ayırmalıdır. Şarj hedefine ulaşan ancak bölmede kalan bir araç bir sonraki müşteriyi bloke eder. Mobil uygulama bildirimleri, anlaşılır tabelalar, ek süreler, park ücretleri ve doluluk ücretleri körfez cirosunu artırabilir. En iyi politika siteye bağlıdır: Bir otel, taksi şarj merkezi gibi park etmeyi yönetmemeli ve bir hastane, kısa duraklı halka açık hızlı şarj istasyonuyla aynı şekilde kullanıcıları cezalandırmamalıdır.

Sabit bir tesisin zaman zaman ekstra esnek kapasiteye ihtiyaç duyduğu durumlarda (bir etkinlik, geçici filo operasyonu, inşaat aşaması, acil durum müdahalesi veya şebekenin genişletilmesini bekleyen bir konum için) Mobil EV Şarj Cihazı kalıcı altyapıyı tamamlayabilir. Bu, kalıcı C Serisi ve D Serisi şarj cihazı karışımının seçilmesinden ayrı bir planlama kararıdır ve Door Energy, iki kullanım durumunu bağımsız olarak değerlendirmelidir.

VI. Veriye Dayalı Kapı Enerji Konfigürasyonu Örneği: 600kW Ticari Otopark Projesi

Aşağıdaki örnek varsayımsaldır ve evrensel bir konfigürasyon önermek yerine karar sürecini göstermeyi amaçlamaktadır. Ticari bir park alanında 60 park yeri, günde 80 EV ziyareti, ortalama 3,2 saatlik bekleme süresi, şarj müşterisi başına ortalama 42kWh enerji talebi ve EV şarjı için 600kW elektrik kapasitesi bütçesi olduğunu varsayalım. En yoğun dönemde en fazla sekiz müşteri aynı anda ücretlendirme yapmak istiyor.

Seçenek A: şarj cihazının gücünü en üst düzeye çıkarın

Operatör beş adet 120kW şarj cihazı kurabilir. Toplam isim plakası gücü 600kW'a eşit olacak ve beş araç aynı anda şarj edilebilecek. Bu basit ve güçlü görünüyor ancak sitenin yüksek güç kapasitesi yalnızca beş bölmede yoğunlaşıyor. Çoğu kullanıcı iki saatten fazla park halinde kalırsa, çoğunun özel 120kW'lık bir bölmeye ihtiyacı yoktur. Sekiz aracın yoğun olduğu dönemde, tesis 600kW'lık elektrik kapasitesinin tamamına yatırım yapmış olmasına rağmen üç müşteri hala bekliyor.

Seçenek B: Yüksek devirli ve uzun süreli şarjı karıştırın

İkinci konseptte iki adet 120kW Door Energy D Serisi şarj cihazı artı altı adet 40kW Door Energy C Serisi şarj cihazı kullanılabilir. Birleşik isim plakası gücü 480kW'tır ve sekiz araç aynı anda şarj edilebilir. İki D Serisi bölme, hızlı değişime değer veren kısa süreli müşteriler için ayrılırken, altı C Serisi bölme, orta güçte DC şarjı için yeterince uzun süre park halinde kalacak araçlara hizmet veriyor. Kalan elektrik boşluk payı, bina yükleri, gelecekteki genişletmeler veya gerçek kullanım arttıkça ilave şarj cihazı dağıtımı için esneklik sağlar.

Metrik Seçenek A: 5 × 120kW Seçenek B: 2 × 120kW + 6 × 40kW
Kombine isim plakası gücü 600kW 480kW
Eş zamanlı şarj bölmeleri 5 8
Yüksek cirolu koylar 5 2
Orta hızlı / uzun süreli DC bölmeleri 0 6
Araçlar eş zamanlı olarak 8 araçlık bir zirvede hizmet verdi 5 hemen 8 hemen
Gücün ihtiyacı olmayan kullanıcılara devredilme riski Daha yüksek Bölmeler doğru şekilde yönetiliyorsa daha düşük
600kW'lık planlama çerçevesinde genişleme payı Hiçbiri Diğer kısıtlamalardan önce 120kW

B seçeneği otomatik olarak üstün değildir. Site bir otoyolun yanında bulunuyorsa ve hemen hemen her müşteri 20-30 dakika içinde ayrılmak istiyorsa, Seçenek A çok güçlü olmak yerine çok yavaş olabilir. Karşılaştırmanın amacı, Door Energy'nin neden ekipmanın bekleme süresi ve üretim hacmine göre eşleştirilmesini önerdiğini göstermektir. Aynı 600kW'lık planlama bütçesi, gücün bölmeler arasında nasıl dağıtıldığına bağlı olarak çok farklı müşteri kapasitesi yaratabilir.

İlk günde beş yıllık talebi tahmin etmek yerine yatırımı aşamalı hale getirin

EV trafiğinin hala gelişmekte olduğu yerlerde tesis, EV Şarj Aleti donanımının yalnızca ilk operasyonel aşamasını satın alırken gelecekteki genişleme için kablo kanalı, şalt alanı, iletişim altyapısı, park düzenleri ve trafo ödeneği kurabilir. Genişleme daha sonra sürekli zirve doluluk, port başına kWh artışı, tekrarlanan kuyruklar veya port başına artan oturumlar gibi gerçek kanıtlarla tetiklenebilir. Bu aşamalı yaklaşım, gelecekteki büyümeyi engellemeden atıl sermayeyi azaltır.

Daha sonra düzensiz geçici piklerin ortaya çıktığı projeler için Door Energy, Mobil Elektrikli Araç Şarj Cihazının ek bir kaynak olarak uygun olup olmadığını da değerlendirebilir. Bununla birlikte, kalıcı günlük talebin, çekirdek altyapının yerine geçecek geçici ekipmanlara güvenmek yerine, uygun şekilde tasarlanmış sabit bir ücretlendirme sistemi tarafından karşılanması gerekmektedir.

VII. Alıcıların Elektrikli Araç Şarj Cihazı Teklifi Talep Etmeden Önce Yanıtlaması Gereken 12 Soru

Yararlı bir fiyat teklifi yalnızca talep edilen güç değerine değil, işletim gereksinimlerine de dayanmalıdır. Door Energy sabit bir şarj yapılandırması önermeden önce alıcılar aşağıdaki bilgileri hazırlayabilir. Yaklaşık cevaplar bile yalnızca broşürden şarj cihazı seçmekten daha değerlidir.

Alıcı Sorusu Neden Önemlidir? Analizin Tipik Çıktısı
1. Her gün kaç EV ziyaret ediyor? Temel talebi tanımlar İlk konektör miktarı
2. En yoğun saatte kaç kişi geliyor? Eşzamanlılığı gösterir Tepe konektörü gereksinimi
3. Araçlar ne kadar süre park halinde kalıyor? Aciliyeti belirler C Serisi ve D Serisi karışımı
4. Her aracın genellikle kaç kWh'ye ihtiyacı vardır? Seans başına enerjiyi tanımlar Günlük enerji ihtiyacı
5. Her aracın maksimum DC şarj oranı nedir? Aşırı spesifikasyonu önler Kullanışlı şarj cihazı güç tavanı
6. Hangi konnektör standardı gereklidir? Uyumluluğu sağlar CCS1 / CCS2 / GB/T / diğer proje seçeneği
7. Gerçekte hangi site gücü mevcut? Eş zamanlı çıkışı sınırlar Şebeke/saha güç zarfı
8. Elektrik tarifesi ve talep ücretleri nelerdir? İşletme maliyetini etkiler Zirveyi tıraşlama ve planlama stratejisi
9. Site halka açık mı, özel mi, yalnızca filoya özel mi yoksa karma mı? Kullanıcı davranışını ve ödeme ihtiyaçlarını değiştirir Arka uç ve erişim kontrolü tasarımı
10. Hangi çalışma süresi ve bakım yanıtı gereklidir? Geliri korur Servis ve yedek parça planı
11. 2-5 yıl içinde nasıl bir büyüme bekleniyor? Zor durumda kalan altyapıyı önler Aşamalı genişleme planı
12. Projenin ayrıca geçici/mobil kapasiteye ihtiyacı var mı? Kalıcı ve esnek kullanım durumlarını ayırır Sabit EV Şarj Cihazı kapsamı ve geçici şarj kapsamı

Bu sorular yanıtlandığında ürün tartışması çok daha somut hale gelir. Door Enerji, projenin ağırlıklı olarak C Serisi ünitelere mi, ağırlıklı olarak D Serisi ünitelere mi yoksa karma bir konfigürasyona mı ihtiyaç duyduğunu değerlendirebilir. Alıcı aynı bilgiyi gerçekçi olmayan tekliflere (örneğin çoğu araç dört saat kalsa bile her park alanına 160kW tahsis eden bir plan) karşı çıkmak için de kullanabilir.

Ürün referansı için şu adresi ziyaret edin:Kapı Enerjisi DC EV Şarj Cihazı ürün kategorisiveyaKapı Enerji web sitesi. Sitede ayrıca uygulama kılavuzları ve esnek şarj gereksinimleri için ayrı bir Mobil Elektrikli Araç Şarj Cihazı kategorisi de yer alıyor; Sabit site alıcıları, spesifikasyon sırasında bu ürün kategorilerini farklı tutmalıdır.

VIII. SSS: Elektrikli Araç Şarj Cihazı Saha Kullanımı ve Kapı Enerjisi Sabit Şarjı

S1. İyi bir EV Şarj Cihazı kullanım oranı nedir?

A1. Her proje için iyi olan tek bir yüzde yoktur. Otoyol hızlı şarj merkezi, otel, taksi deposu, bayilik ve ofis otoparkının farklı bekleme süreleri ve gelir modelleri vardır. Enerji kullanımını, bağlantı noktası başına oturum sayısını, bağlantı noktası başına kWh'yi, en yüksek doluluğu, çalışma süresini, başarılı başlangıç ​​oranını ve site en yüksek talebini birlikte izleyin. Amaç, gereksiz boş donanım ve elektrik kapasitesinden kaçınarak müşterinin bekleme süresi gereksinimlerini karşılamaktır.

Q2. Kullanım düşükse şarj cihazlarını çıkarmalı mıyım?

A2. Otomatik olarak değil. Öncelikle nedenin zayıf talep mi, zayıf görünürlük mü, ekipman kesintisi mi, ödeme uyumsuzluğu mu, şarj sonrasında aşırı park etme mi, yoksa aşırı büyük güç seviyesi mi olduğunu belirleyin. Ortalama kullanımı düşük olan bir sitede hâlâ gerçek anlamda yoğun trafik yoğunluğu yaşanabilir. Door Energy, donanım miktarını değiştirmeden önce kullanım düzeninin teşhis edilmesini önerir.

S3. 160 kW'lık bir EV Şarj Cihazı her zaman 40 kW'lık bir şarj cihazından daha karlı mıdır?

A3. Hayır. Kârlılık, araç kabul gücüne, bekleme süresine, satılan enerjiye, elektrik tarifesine, talep ücretlerine, park alanı cirosuna, ekipman maliyetine ve saha trafiğine bağlıdır. Müşterilerin birkaç saat kalması durumunda 40kW, projenin daha fazla körfezi kapsamasına olanak tanırken servis ihtiyacını da karşılayabilir. Müşterilerin hızlı bir şekilde ayrılmaları gereken durumlarda, daha yüksek D Serisi gücü daha fazla ticari değere sahip olabilir.

S4. Kapı Enerji C Serisi ile D Serisi arasındaki fark nedir?

A4. Door Energy C Serisinde 20kW, 30kW ve 40kW sabit DC şarj cihazları bulunmaktadır. Door Energy D Serisinde 60kW, 80kW, 120kW ve 160kW sabit DC hızlı şarj cihazları bulunmaktadır. C Serisi, orta güçteki ticari varış noktası şarjına daha uygunken, D Serisi daha hızlı ciro sağlayan kamu, ticari, taksi ve filo uygulamalarını hedefliyor. Bu aralıklar karıştırılmamalıdır.

S5. OCPP şarj cihazı kullanımını iyileştirebilir mi?

A5. OCPP'nin kendisi müşteri talebi yaratmaz. Uzak durum, yetkilendirme, işlem kayıtları, tarife işlevleri ve platform entegrasyonu gibi arka uç bağlantısı için standartlaştırılmış bir temel sağlar. Uygun yönetim yazılımı ve saha kontrolleriyle birleştirildiğinde bu veriler, operatörlerin düşük performanslı şarj cihazlarını, arızaları, yoğun dönemleri ve yönetilen şarj fırsatlarını belirlemesine yardımcı olabilir.

S6. Bir site ne zaman daha fazla EV Şarj Cihazı bağlantı noktası eklemelidir?

A6. Genişletme yoğun bir gün yerine sürekli kanıtlara dayanmalıdır. Yararlı tetikleyiciler arasında birkaç hafta boyunca tekrarlanan kuyruklar, yüksek doluluk oranı, bağlantı noktası başına artan oturumlar, tutarlı enerji artışı ve kabul edilebilir çalışma süresi yer alır. Darboğaz yalnızca saha gücünden kaynaklanıyorsa, elektrik kapasitesi eklenmeden önce yönetilen şarj değerlendirilebilir.

S7. Mobil Elektrikli Araç Şarj Cihazı sabit saha kullanımını iyileştirebilir mi?

A7. Belirli geçici veya esnek durumlarda yardımcı olabilir ancak farklı bir sorunu çözer. Mobil EV Şarj Cihazı; etkinlikleri, geçici filo operasyonlarını, acil durum taleplerini veya kalıcı altyapıyı bekleyen konumları destekleyebilir. Rutin günlük şarj hala kalıcı sabit saha yük profiline göre tasarlanmalıdır. Door Enerji, mobil ve sabit şarjı ayrı ürün kategorileri olarak değerlendiriyor.

S8. Proje tavsiyesi için Door Energy'ye hangi bilgileri göndermeliyim?

A8. Araç türlerini, pil boyutlarını, maksimum DC şarj gücünü, konektör standartlarını, günlük araç sayısını, eşzamanlı en yüksek varış sayısını, ortalama bekleme süresini, oturum başına beklenen kWh'yi, mevcut saha gücünü, şebeke tarifesini, çalışma saatlerini, kamu/özel erişim gerekliliklerini, iklim koşullarını ve gelecekteki genişleme beklentilerini sağlayın. Bu, Door Energy'nin yalnızca talep edilen şarj cihazı değeri yerine gerçek işlemlere dayalı bir yapılandırma önermesine olanak tanır.

IX. Sonuç: Maksimum Etiket Gücü Değil, Yararlı Verim için Tasarlayın

EV şarj yarışmasının bir sonraki aşaması sadece daha fazla donanım kurmaktan ibaret değil. Kamuya açık şarj ağları genişledikçe, operatörlerin her şarj istasyonunun, her kilovatlık şebeke kapasitesinin ve her ekipman yatırımının müşteri açısından yararlı olup olmadığını sorması gerekiyor. Daha düşük plaka gücüne sahip bir tesis, şarj cihazı karışımının bekleme süresine, araç kabul gücüne, yoğun varış modellerine ve yerel tarife yapısına daha iyi uyması durumunda daha büyük bir tesisten daha iyi performans gösterebilir.

Door Energy için bu, farklı sabit şarj güç seviyelerini korumanın pratik değeridir. C Serisi 20–40kW, müşterilerin ultra hızlı şarjı gereksiz kılacak kadar uzun süre kaldıkları orta güçlü DC şarjı destekler. D Serisi 60–160kW, zamanın doğrudan operasyonel veya ticari değere sahip olduğu durumlarda daha hızlı ciroları destekler. Operatörler, her bölmeye en yüksek gücü koymak yerine, iki seriyi birleştirebilir, yüksek güçlü bölmeleri gerçekten ihtiyacı olan müşteriler için ayırabilir ve donanımı yalnızca kullanım verileri bir sonraki aşamaya uygun olduğunda genişletebilir.

Bu nedenle en faydalı satın alma sorusu 'Mevcut en büyük EV Şarj Cihazı nedir?' değildir. 'Güç, bağlantı noktaları, yazılım, şebeke kapasitesi ve işletim kurallarından oluşan hangi karışım, kabul edilebilir bir maliyetle en çok müşteriye hizmet edecek?' Bu soru gerçek saha verileriyle yanıtlandığında, boş kapasitenin kontrolü daha kolay hale gelir, şarj verimliliği ölçülebilir hale gelir ve genişleme kararları çok daha savunulabilir hale gelir.

Door Energy, alıcıları sabit EV Şarj Cihazı ürünleri, projeye özel konektör ve arka uç seçenekleri ve daha geniş bir şarj portföyüyle destekleyebilir. Bir müşterinin aynı zamanda geçici veya acil gereksinimleri olduğu durumlarda, ayrı Mobil EV Şarj Cihazı ürün serisi, bu kullanım durumunu kalıcı şarj istasyonu tasarımıyla karıştırmadan değerlendirilebilir. Her iki durumda da amaç aynıdır: Müşterilerin kullanamayacağı veya kullanmayacağı kapasite için ödeme yapmak yerine, gerçek işletme gereksinimi için doğru şarj varlığını dağıtın.

Kapı Enerji Ürün Bağlantıları

·Kapı Enerji Web Sitesi

·DC EV Şarj Cihazı Kategorisi

·C Serisi 20kW / 30kW / 40kW DC Elektrikli Araç Şarj Cihazı

·D Serisi 60kW / 80kW / 120kW / 160kW DC Elektrikli Araç Şarj Cihazı

Seçilen Veri Kaynakları

·Uluslararası Enerji Ajansı, Küresel EV Görünümü 2026 – Elektrikli Araç Şarjı

·ABD Enerji Bakanlığı – Ücretli DC Hızlı Şarj Seans İstatistikleri

·ABD Alternatif Yakıtlar Veri Merkezi – EV Şarj Altyapısının Çalıştırılması ve Bakımı

·ABD Enerji Bakanlığı – Federal Filolar için Yönetilen EV Şarjı

·Avrupa Birliği – Alternatif Yakıtlar Altyapı Yönetmeliği (AB) 2023/1804