Η εγκατάσταση περισσότερου υλικού φόρτισης δεν δημιουργεί αυτόματα μια πιο παραγωγική τοποθεσία φόρτισης. Ένα έργο μπορεί να έχει πολλές μονάδες φορτιστή EV υψηλής ισχύος, έναν μεγάλο μετασχηματιστή και σημαντική χωρητικότητα δικτύου, ωστόσο να πουλάει σχετικά λίγη ενέργεια κατά τη διάρκεια του μεγαλύτερου μέρους της ημέρας. Ταυτόχρονα, ο ίδιος ιστότοπος μπορεί να έχει μικρές ουρές κατά τη διάρκεια ενός στενού παραθύρου αιχμής. Για τους χειριστές, αυτό δημιουργεί ένα δύσκολο ερώτημα: είναι το πρόβλημα ανεπαρκής χωρητικότητα φόρτισης, κακή κατανομή ισχύος, λάθος συνδυασμός φορτιστή, χαμηλή τοπική ζήτηση ή απλώς υπερβολική χωρητικότητα εγκατεστημένη πολύ νωρίς;
Αυτή η ερώτηση έχει μεγαλύτερη σημασία καθώς ωριμάζουν τα δίκτυα χρέωσης. Ο Διεθνής Οργανισμός Ενέργειας ανέφερε ότι το παγκόσμιο απόθεμα δημόσιων σημείων φόρτισης ξεπέρασε τα 7 εκατομμύρια στο τέλος του 2025, αφού προστέθηκαν σχεδόν 1,8 εκατομμύρια δημόσια σημεία σε ένα χρόνο. Η δημόσια χωρητικότητα φόρτισης επεκτείνεται επομένως γρήγορα, αλλά ο μελλοντικός ανταγωνισμός θα εξαρτηθεί όλο και περισσότερο από το πόσο αποτελεσματικά χρησιμοποιείται κάθε εγκατεστημένο κιλοβάτ και κάθε θέση φόρτισης — όχι μόνο από το πόσους φορτιστές διαθέτει ένας ιστότοπος.
Πηγή:IEA, Global EV Outlook 2026
Η Door Energy προσεγγίζει τα έργα σταθερής φόρτισης από αυτήν την προοπτική χρήσης. ΤουΣειρά Cκαλύπτει σταθερή φόρτιση DC 20kW, 30kW και 40kW, ενώ ηΣειρά Dκαλύπτει σταθερή γρήγορη φόρτιση DC 60kW, 80kW, 120kW και 160kW. Πρόκειται για προϊόντα φόρτισης που συνδέονται με το δίκτυο για μόνιμες εγκαταστάσεις. Η Door Energy προσφέρει επίσης ένα ευρύτερο χαρτοφυλάκιο φορητών φορτιστών EV για προσωρινά ή ευέλικτα ενεργειακά σενάρια, αλλά οι μέθοδοι σχεδιασμού σε αυτό το άρθρο επικεντρώνονται στη σταθερή υποδομή φορτιστή EV και τη χρήση του ιστότοπου.

Το πιο ακριβό λάθος φόρτισης είναι συχνά να μην αγοράζετε πολύ λίγους φορτιστές. Αγοράζει λάθος χωρητικότητα για τον τρόπο που οι πελάτες χρησιμοποιούν πραγματικά τον ιστότοπο. Ένας φορτιστής 160 kW μπορεί να φαίνεται ασφαλής στο μέλλον σε ένα φύλλο προδιαγραφών, αλλά αν οι περισσότεροι επισκέπτες παραμείνουν σταθμευμένοι για τρεις ώρες και χρειάζονται μόνο 35–50 kWh, αυτό το επίπεδο ισχύος ενδέχεται να μην δημιουργήσει πρόσθετα έσοδα. Ο ιστότοπος πληρώνει για υψηλότερη ισχύ εξοπλισμού, ηλεκτρική υποδομή και δυνητικά υψηλότερη ζήτηση αιχμής, ενώ το όχημα φεύγει την ίδια στιγμή που θα είχε φύγει μετά τη χρήση μονάδας χαμηλότερης ισχύος.
Για ένα ξενοδοχείο, χώρο στάθμευσης γραφείων, αποθήκη στόλου, αντιπροσωπεία ή δημόσιο φορέα χρέωσης, η χαμηλή χρήση εμφανίζεται συνήθως σε μία από τις τέσσερις μορφές. Πρώτον, πολλοί φορτιστές παραμένουν σωματικά άχρηστοι. Δεύτερον, οι φορτιστές είναι κατειλημμένοι, αλλά παρέχουν ρεύμα μόνο για ένα μέρος της περιόδου στάθμευσης. Τρίτον, η ονομαστική ισχύς είναι υψηλή, αλλά η πραγματική μέση ισχύς φόρτισης είναι πολύ χαμηλότερη. Τέταρτον, η συνολική χρήση του σταθμού φαίνεται χαμηλή, παρόλο που μερικές περιόδους αιχμής είναι συμφορημένες. Αυτά τα συμπτώματα απαιτούν διαφορετικές απαντήσεις. Η αντιμετώπιση όλων αυτών ως «μη αρκετή ζήτηση» μπορεί να οδηγήσει σε έναν ακόμη γύρο κακών επενδυτικών αποφάσεων.
| Πρόβλημα παρατηρούμενης τοποθεσίας | Πιθανή βασική αιτία | Δεδομένα προς έλεγχο | Καλύτερη πρώτη απάντηση |
| Οι περισσότεροι φορτιστές είναι άδειοι όλη μέρα | Η τοπική ζήτηση EV εξακολουθεί να αναπτύσσεται | Καθημερινές αφίξεις EV. συνεδρίες/λιμάνι/ημέρα | Καθυστέρηση επέκτασης υλικού. δέσμευση μελλοντικής χωρητικότητας |
| Χαμηλή καθημερινή χρήση αλλά ουρές 17:00–19:00 | Η ζήτηση συγκεντρώνεται σε ένα σύντομο παράθυρο αιχμής | Ωριαίες αφίξεις? κορυφαία πληρότητα | Διαχείριση φορτίου, τιμολόγηση ή διάταξη μικτής ισχύος |
| Η μονάδα 160 kW είναι κατά μέσο όρο μόνο 55–80 kW | Ισχύς αποδοχής οχήματος, κωνικότητα SOC ή μεγάλος χρόνος παραμονής | Μέσος όρος kW; Προφίλ SOC; μέγιστος ρυθμός DC οχήματος | Χρησιμοποιήστε υποδοχές χαμηλής κατανάλωσης για χρήστες μεγάλης διάρκειας |
| Υψηλή πληρότητα αλλά χαμηλή απόδοση ενέργειας | Τα οχήματα παραμένουν μετά το τέλος της φόρτισης | Χρόνος φόρτισης έναντι χρόνου στάθμευσης | Τέλος αδράνειας, ειδοποιήσεις, κανόνες στάθμευσης |
| Καλή επισκεψιμότητα αλλά πολλές αποτυχημένες περιόδους σύνδεσης | Ζητήματα αξιοπιστίας, πληρωμής, υποστήριξης ή σύνδεσης | Χρόνος λειτουργίας; αποτυχημένος ρυθμός έναρξης? κωδικούς σφαλμάτων | Διορθώστε τις λειτουργίες πριν προσθέσετε περισσότερο υλικό |
| Μεγάλη σύνδεση δικτύου με λίγη παραδοθείσα ενέργεια | Υπερκατασκευασμένη υποδομή πρώτης φάσης | Μέγιστη kW έναντι συμβατικής χωρητικότητας/εγκαταστάσεως | Ανάπτυξη φάσης και επέκταση μόνο όταν το υποστηρίζουν τα δεδομένα |
Αυτή η διάκριση είναι κρίσιμη για τις προμήθειες. Ένας αγοραστής που βλέπει μια ουρά μπορεί να υποθέσει ότι απαιτείται άλλος φορτιστής EV 160 kW. Ωστόσο, εάν η ουρά εμφανίζεται μόνο για 45 λεπτά την ημέρα, μια άλλη μονάδα υψηλής ισχύος μπορεί να παραμείνει σε αδράνεια για τις υπόλοιπες 23 ώρες. Αντίθετα, ένας ιστότοπος που εμφανίζει μόνο 20% μέση χρησιμοποίηση μπορεί να εξακολουθεί να χρειάζεται περισσότερους συνδέσμους εάν η ζήτηση είναι εξαιρετικά συγχρονισμένη. Επομένως, ο καλός σχεδιασμός του ιστότοπου ξεκινά με τη συμπεριφορά των πελατών, όχι με έναν κατάλογο προϊόντων.
Η IEA ανέφερε περίπου 11 ηλεκτρικά ελαφρά οχήματα ανά δημόσιο σημείο φόρτισης παγκοσμίως το 2025 και περίπου 4,5 kW χωρητικότητας δημόσιας φόρτισης ανά ηλεκτρικό ελαφρύ όχημα. Αυτοί οι αριθμοί δεν είναι στόχοι σε επίπεδο τοποθεσίας, αλλά δείχνουν γιατί οι χειριστές χρειάζεται όλο και περισσότερο να σκεφτούν τόσο τον αριθμό φορτιστή όσο και τη χωρητικότητα ισχύος. Η Ευρώπη κινείται προς την ίδια κατεύθυνση: ο Κανονισμός της ΕΕ για την Υποδομή Εναλλακτικών Καυσίμων ορίζει στόχους δημόσιας φόρτισης με χρήση συνολικής ισχύος εξόδου καθώς και υιοθέτηση οχημάτων, συμπεριλαμβανομένων τουλάχιστον 1,3 kW δημόσιας προσβάσιμης ισχύος φόρτισης ανά εγγεγραμμένο ηλεκτρικό ελαφρύ όχημα μπαταρίας και 0,8 kW ανά plug-in υβριδικό όχημα, σύμφωνα με τους όρους του κανονισμού.
Πηγή:Δείκτες δημόσιας χρέωσης του ΔΟΕ, 2025;Κανονισμός ΕΕ AFIR 2023/1804
Δεν είναι δυνατή η διαχείριση ενός ιστότοπου με ένα μόνο ποσοστό χρήσης. Οι χειριστές χρειάζονται ένα μικρό σύνολο μετρήσεων που διαχωρίζουν την παραγωγή ενέργειας, τη χρήση του χρόνου, τη συμπεριφορά στάθμευσης, την ηλεκτρική χωρητικότητα και την αξιοπιστία του εξοπλισμού. Διαφορετικά, δύο ιστότοποι με τον ίδιο αριθμό χρήσης 25% ενδέχεται να έχουν εντελώς διαφορετικά εμπορικά προβλήματα.
| Μετρικός | Απλή Φόρμουλα | Τι λέει στον αγοραστή |
| Αξιοποίηση Ενέργειας | Πραγματική kWh ÷ θεωρητικό μέγιστο kWh | Πόσο από το ονομαστικό δυναμικό παροχής ενέργειας χρησιμοποιείται |
| Χρόνος φόρτισης | Ώρες ενεργής φόρτισης ÷ διαθέσιμες ώρες | Πόσο συχνά ο φορτιστής αποδίδει πραγματικά ενέργεια |
| Ποσοστό πληρότητας | Ώρες εργασίας στον κόλπο ÷ διαθέσιμες ώρες | Εάν η συμπεριφορά στάθμευσης εμποδίζει την πρόσβαση |
| Αξιοποίηση ισχύος τοποθεσίας | Παρατηρούμενη αιχμή kW ÷ διαθέσιμη/συμβαλλόμενη τοποθεσία kW | Αν η ηλεκτρική υποδομή είναι υπερμεγέθης |
| Συνεδρίες ανά λιμάνι ανά ημέρα | Σύνολο ημερήσιων περιόδων σύνδεσης ÷ ενεργές θύρες | Πόση ζήτηση υπηρεσιών χειρίζεται κάθε σύνδεσμος |
| Χρόνος λειτουργίας / Επιτυχής ρυθμός έναρξης | Διαθέσιμος χρόνος και επιτυχημένες εκκινήσεις ÷ ευκαιρίες | Το αν η χαμένη χρήση είναι πρόβλημα λειτουργίας |
Σκεφτείτε έναν φορτιστή EV 120 kW που λειτουργεί 24 ώρες την ημέρα. Το θεωρητικό ημερήσιο ενεργειακό του ανώτατο όριο είναι 2.880 kWh. Εάν αποδίδει 720 kWh σε μία ημέρα, η ενεργειακή αξιοποίηση είναι 25%. Αυτός ο αριθμός μόνο δεν αρκεί. Εάν ο φορτιστής παρέδωσε αυτές τις 720 kWh σε έξι ώρες ενεργής φόρτισης, η χρήση του χρόνου φόρτισης είναι επίσης 25%, αλλά η μέση ισχύς κατά την ενεργή φόρτιση είναι 120 kW. Αντίθετα, εάν απέδωσε τις ίδιες 720 kWh σε 12 ενεργές ώρες, η μέση ισχύς είναι μόνο 60 kW. Η πρώτη περίπτωση υποδηλώνει ισχυρή χρήση ισχύος κατά τη διάρκεια ενός παραθύρου περιορισμένης ζήτησης. το δεύτερο μπορεί να υποδηλώνει χαμηλότερη ισχύ αποδοχής οχήματος, μείωση σε υψηλό SOC ή επίπεδο ισχύος υψηλότερο από αυτό που απαιτεί ο συνδυασμός πελατών.
Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό στη χρέωση προορισμού. Ένας πελάτης μπορεί να καταλάβει ένα χώρο για τρεις ώρες αλλά ενεργά να χρεώσει μόνο 75 λεπτά. Εάν ο χειριστής μετρήσει το σύνολο των τριών ωρών ως παραγωγική χρήση, ο ιστότοπος εμφανίζεται πιο υγιής από ό,τι είναι στην πραγματικότητα. Για τη δημόσια γρήγορη φόρτιση, μπορεί να προκύψει το αντίθετο πρόβλημα: μια μονάδα μπορεί να έχει σχετικά μέτρια ημερήσια πληρότητα, αλλά εξακολουθεί να παράγει υψηλή απόδοση ενέργειας, επειδή κάθε περίοδος λειτουργίας αποδίδει σημαντική ενέργεια γρήγορα.
Τα δεδομένα του Υπουργείου Ενέργειας των ΗΠΑ με βάση περίπου 2,4 εκατομμύρια συνεδρίες ταχείας φόρτισης από το 2020 έως το 2023 διαπίστωσαν ότι οι συνεδρίες ταχείας φόρτισης επί πληρωμή DC ήταν κατά μέσο όρο 42 λεπτά και 22 kWh, ενώ οι δωρεάν περίοδοι σύνδεσης ήταν κατά μέσο όρο 78 λεπτά και 40,7 kWh. Το σύνολο δεδομένων δεν είναι ένα καθολικό σημείο αναφοράς, αλλά δείχνει πώς η τιμολόγηση και η συμπεριφορά των χρηστών μπορούν να αλλάξουν ουσιαστικά τη διάρκεια της περιόδου σύνδεσης και την παροχή ενέργειας.
Πηγή:Στατιστικά στοιχεία συνεδρίας ταχείας φόρτισης DOE των ΗΠΑ, DC
Όταν ένας σταθμός έχει χαμηλή απόδοση, η πρώτη ερώτηση δεν πρέπει να είναι "Ποιον φορτιστή να προσθέσουμε;" Η καλύτερη ερώτηση είναι "Πού ακριβώς χάνεται η χωρητικότητα;" Μια πειθαρχημένη διάγνωση εμποδίζει τον χειριστή να λύσει ένα πρόβλημα λογισμικού, τιμολόγησης, στάθμευσης ή αξιοπιστίας με περισσότερο υλικό.
Συλλέξτε τουλάχιστον ωριαίες αφίξεις, ώρες έναρξης συνεδρίας, ενέργεια ανά περίοδο σύνδεσης, διάρκεια φόρτισης, διάρκεια στάθμευσης, αιχμής ταυτόχρονων περιόδων σύνδεσης, μέγιστη ζήτηση τοποθεσίας, λόγους αποτυχίας περιόδου σύνδεσης και χρόνο διακοπής λειτουργίας φορτιστή. Ένα στιγμιότυπο μιας ημέρας είναι αδύναμη απόδειξη γιατί ο καιρός, τα μοτίβα μετακίνησης, ο τουρισμός, τα δρομολόγια του στόλου και τα γεγονότα μπορεί να στρεβλώσουν τη ζήτηση. Για ένα εμπορικό έργο, τέσσερις εβδομάδες είναι ένα χρήσιμο ελάχιστο για τον αρχικό έλεγχο. όπου η εποχικότητα είναι ισχυρή, τα μεγαλύτερα δεδομένα είναι καλύτερα.
Για κάθε ομάδα χρηστών, υπολογίστε τρεις απλές ποσότητες: ενέργεια που απαιτείται ανά επίσκεψη, διαθέσιμος χρόνος παραμονής και μέγιστη ισχύς φόρτισης DC του οχήματος. Ας υποθέσουμε ότι ένα όχημα χρειάζεται συνήθως 48 kWh και παραμένει για δύο ώρες. Αγνοώντας την κωνικότητα και τις απώλειες, η μέση ισχύς που απαιτείται για την παροχή αυτής της ενέργειας είναι μόνο 24 kW. Ένας φορτιστής 40 kW παρέχει χρήσιμο χώρο για το κεφάλι. Μια μονάδα 160 kW μπορεί ακόμα να φορτίσει το όχημα, αλλά εκτός εάν ο πελάτης χρειαστεί να φύγει πολύ νωρίτερα, η επιπλέον ισχύς της πινακίδας μπορεί να μην δημιουργήσει επιπλέον αξία τοποθεσίας.
| Μοτίβο πελάτη | Τυπικό παράθυρο κατοικίας | Παράδειγμα ενεργειακής ανάγκης | Ερώτηση προγραμματισμού | Πιθανή Ενεργειακή Κατεύθυνση Πόρτας |
| Επισκέπτης ξενοδοχείου / θερέτρου | 6–12 ώρες | 20–60 kWh | Απαιτείται πράγματι γρήγορος κύκλος εργασιών; | Σταθερή φόρτιση χαμηλότερης ισχύος. Σειρά C όπου επιθυμείται ταχύτερη ανανέωση DC |
| Γραφείο / επιχειρηματικό πάρκο | 4–9 ώρες | 15–50 kWh | Μπορούν να καλυφθούν περισσότερες θέσεις αντί να μεγιστοποιηθούν τα kW ανά κολπίσκο; | Σειρά C 20–40 kW για ανάγκες DC μεσαίας ταχύτητας |
| Λιανικό / δημόσιος χώρος στάθμευσης | 1–3 ώρες | 20–60 kWh | Υπάρχουν χρήστες τόσο μεγάλης όσο και μικρής διαμονής; | Μικτή σειρά C και σειρά D |
| Ταξί / ιππασία-χάλι | 20–60 λεπτά | 25–70 kWh | Πόσο χρόνο διακοπής μπορεί να ανεχθεί ο οδηγός; | Σειρά D 80–160 kW ανάλογα με τα οχήματα |
| Ελαφρύς εμπορικός στόλος | 30–120 λεπτά ή όλη τη νύχτα | 40–120 kWh | Οι αναχωρήσεις είναι προγραμματισμένες ή τυχαίες; | Σειρά D για γρήγορες στροφές. μικτή διάταξη για παράθυρα ολονύκτιας |
| Αντιπροσωπεία / κέντρο σέρβις | 1–4 ώρες | 10–80 kWh | Ποια αυτοκίνητα χρειάζονται γρήγορη ανακύκλωση πριν από την παράδοση; | Σειρά C για εργασίες ρουτίνας. Σειρά D για οχήματα προτεραιότητας |
Μια σταθερή τοποθεσία θα πρέπει επίσης να διακρίνει τη μόνιμη ζήτηση από τις περιστασιακές αιχμές. Εάν η τοποθεσία έχει μόνο μερικές εξαιρετικές ημέρες ανά μήνα, η προσωρινή χωρητικότητα μπορεί μερικές φορές να αντιμετωπιστεί λειτουργικά αντί να υπερμεγεθύνει μόνιμα τη σύνδεση στο δίκτυο. Οι λύσεις Mobile EV Charger της Door Energy ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία προϊόντων και μπορούν να ληφθούν υπόψη για ευέλικτα ή προσωρινά σενάρια φόρτισης, αλλά δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατο για το σωστό μέγεθος της μόνιμης υποδομής της σειράς C ή της σειράς D.
Ένας φορτιστής EV που είναι εκτός σύνδεσης, δεν μπορεί να ελέγξει την ταυτότητα των χρηστών, αποτυγχάνει να πληρώσει ή διακόπτει επανειλημμένα τις συνεδρίες μπορεί να φαίνεται "υποχρησιμοποίητος" ακόμα και όταν η ζήτηση είναι υγιής. Επομένως, ο χρόνος λειτουργίας και το ποσοστό επιτυχημένης περιόδου σύνδεσης πρέπει να επανεξεταστούν πριν από την επέκταση. Το Κέντρο Δεδομένων Εναλλακτικών Καυσίμων των ΗΠΑ τονίζει ότι οι λειτουργίες και η συντήρηση, το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας, οι κανόνες τιμολόγησης/πρόσβασης, τα τέλη δικτύωσης και τα δεδομένα χρήσης έχουν σημασία για την επιτυχή λειτουργία της υποδομής φόρτισης. Ένας αγοραστής θα πρέπει να ρωτήσει τον προμηθευτή όχι μόνο για την ονομαστική ισχύ, αλλά και για τη συνδεσιμότητα backend, την απομακρυσμένη ορατότητα της κατάστασης, την πρόσβαση στη συντήρηση, τα ανταλλακτικά και τις διαδικασίες διαχείρισης σφαλμάτων.
Πηγή:Κέντρο δεδομένων εναλλακτικών καυσίμων των ΗΠΑ, O&M για υποδομή φόρτισης EV
Ο πιο γρήγορος τρόπος για να δημιουργήσετε χωρητικότητα αδράνειας είναι να καθορίσετε υψηλή ισχύ χωρίς να αποδείξετε ότι η διαδρομή του χρήστη τη χρειάζεται. Η ισχύς φόρτισης θα πρέπει να επιλέγεται αντίστροφα από την προθεσμία αναχώρησης του πελάτη. Επομένως, η Door Energy διαχωρίζει τα σταθερά προϊόντα συνεχούς ρεύματος σε C Series 20–40kW και D Series 60–160kW αντί να αντιμετωπίζει κάθε εμπορικό χώρο ως την ίδια εφαρμογή γρήγορης φόρτισης.
| Ενέργεια για προσθήκη | 20 kW | 30 kW | 40 kW | 60 kW | 80 kW | 120 kW | 160 kW |
| 30 kWh | 1.50 ώρα | 1.00 h | 0,75 h | 0,50 h | 0,38 h | 0,25 h | 0,19 h |
| 45 kWh | 2.25 h | 1.50 ώρα | 1.13 h | 0,75 h | 0,56 h | 0,38 h | 0,28 h |
| 60 kWh | 3.00 h | 2.00 h | 1.50 ώρα | 1.00 h | 0,75 h | 0,50 h | 0,38 h |
| 90 kWh | 4.50 h | 3.00 h | 2.25 h | 1.50 ώρα | 1.13 h | 0,75 h | 0,56 h |
Ο πίνακας δείχνει μόνο τη θεωρητική ενέργεια ÷ ονομαστική ισχύ. Ο πραγματικός χρόνος φόρτισης είναι μεγαλύτερος και περιορίζεται από τη μέγιστη ισχύ αποδοχής του οχήματος, το SOC μπαταρίας, την καμπύλη φόρτισης, τη θερμοκρασία, την απόδοση του φορτιστή, την κοινή χρήση ισχύος και τα στοιχεία ελέγχου σε επίπεδο τοποθεσίας. Η αξία του τραπεζιού δεν είναι να υπόσχεται χρόνο φόρτισης. είναι για να αποκαλύψει προφανή υπερμεγέθη. Εάν ένας πελάτης συνήθως παρκάρει για τρεις ώρες και χρειάζεται 45 kWh, ο ιστότοπος θα πρέπει να αιτιολογήσει γιατί αυτός ο χώρος χρειάζεται 160 kW αντί για επιλογή χαμηλότερης ισχύος.
ΟΠόρτα Energy C Series 20kW/30kW/40kWέχει σχεδιαστεί για σταθερή φόρτιση DC όπου οι χρήστες θέλουν ταχύτερη αναπλήρωση από την τυπική φόρτιση προορισμού χαμηλής κατανάλωσης, αλλά δεν χρειάζονται απαραίτητα γρήγορη φόρτιση υψηλής ισχύος. Το Door Energy παραθέτει την είσοδο AC400V, την έξοδο DC 200–750V, τις επιλογές σύνδεσης συμπεριλαμβανομένων των CCS1, CCS2, GB/T και CHAdeMO, OCPP 1.6 με προαιρετικό OCPP 2.0 και επιλογές εγκατάστασης τοίχου/πόλων για τη σειρά C.
Για ξενοδοχεία, εστιατόρια premium, επιχειρηματικά πάρκα, κοινοτικούς κόμβους φόρτισης, χώρο στάθμευσης λιανικής και μικρούς εμπορικούς στόλους, αυτό το μέτριο εύρος ισχύος μπορεί να βελτιώσει την ισορροπία μεταξύ της κάλυψης του κόλπου, της ηλεκτρικής χωρητικότητας και του χρόνου παραμονής των πελατών. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμο όταν ένας ιστότοπος θέλει δυνατότητα φόρτισης DC αλλά δεν μπορεί να αφιερώσει οικονομικά 120–160 kW σε κάθε χώρο.
ΟΠόρτα Energy D Series 60kW/80kW/120kW/160kWπροορίζεται για ταχύτερη δημόσια και εμπορική φόρτιση. Ταιριάζει σε ιστότοπους όπου ο τζίρος έχει μετρήσιμη επιχειρηματική αξία: λειτουργίες ταξί, αστικές χρεώσεις υψηλής κυκλοφορίας, κόμβους μεταφορών, δημόσιους σταθμούς γρήγορης φόρτισης, περιοχές εξυπηρέτησης αυτοκινητοδρόμων και εφαρμογές στόλου με πιο σφιχτά παράθυρα αναχώρησης. Η Door Energy περιγράφει τη σειρά D με δυνατότητα εξόδου DC 200–1000V και επιλογές ενοποίησης OCPP/backend, επιτρέποντας την αντιστοίχιση των προδιαγραφών του έργου με την αγορά-στόχο και το μοντέλο λειτουργίας.
| Τύπος τοποθεσίας | Προτεραιότητα πελάτη | Προτεινόμενη Λογική Σχεδιασμού | Ενεργειακή εφαρμογή πόρτας |
| Ξενοδοχείο / γραφείο | Χρέωση πριν από την αναχώρηση. χαμηλή πίεση πλέγματος | Περισσότερη κάλυψη, λιγότερα kW ανά κόλπο | Σειρά C 20–40 kW όπου προτιμάται το DC |
| Λιανικό εμπόριο / νοσοκομείο | Μικτές ώρες παραμονής | Ξεχωριστοί κόλποι μεγάλης διάρκειας και μεγάλου κύκλου εργασιών | Μικτή διαμόρφωση σειράς C + D |
| Αντιπροσωπεία | Ευέλικτες παραγγελίες εργασίας και παράδοση κατά προτεραιότητα | Κρατήστε γρήγορες θέσεις για επείγοντα οχήματα | Ρουτίνα σειράς C + προτεραιότητα σειράς D |
| Ταξί / ιππασία-χάλι | Ελαχιστοποιήστε το χρόνο διακοπής λειτουργίας του προγράμματος οδήγησης | Υψηλότερα kW και γρήγορος κύκλος εργασιών | Σειρά D 80–160 kW |
| Δημόσια γρήγορη φόρτιση | Διακίνηση και χρόνος αναμονής πελάτη | Ταιριάξτε την ισχύ με την κυκλοφορία και την αποδοχή του οχήματος | Σειρά D 60–160 kW |
| Ελαφρύς εμπορικός στόλος | Τηρήστε το πρόγραμμα αποστολής | Μέγεθος γύρω από τα παράθυρα επιστροφής/αναχώρησης | C/D αναμειγνύεται ανάλογα με την ανάκαμψη |
Μόλις το μείγμα υλικού προσαρμοστεί εύλογα με τη συμπεριφορά των πελατών, η επόμενη ευκαιρία είναι λειτουργική: χρησιμοποιήστε την εγκατεστημένη χωρητικότητα πιο έξυπνα. Εδώ είναι όπου τα όρια ισχύος σε επίπεδο τοποθεσίας, η διαχειριζόμενη φόρτιση, ο προγραμματισμός, η τιμολόγηση και οι κανόνες πληρότητας μπορούν να βελτιώσουν τα οικονομικά χωρίς να αυξήσουν άμεσα την ισχύ της πινακίδας.
Το Υπουργείο Ενέργειας των ΗΠΑ ορίζει τη διαχειριζόμενη φόρτιση ως στρατηγικό έλεγχο του πότε και του τρόπου φόρτισης των οχημάτων, ενώ παράλληλα ικανοποιούν τις ανάγκες του στόλου ή των χρηστών. Οι σχετικοί στόχοι περιλαμβάνουν την αποφυγή περιόδων υψηλών τιμών, τη μείωση της σύμπτωσης με τη ζήτηση αιχμής μιας εγκατάστασης και τον περιορισμό της ανάγκης για αναβαθμίσεις υποδομής. Για σταθερά εμπορικά έργα φορτιστή EV, αυτή η αρχή μπορεί να εφαρμοστεί μέσω του κατάλληλου φορτιστή, υποστήριξης, πλατφόρμας OCPP, συστήματος διαχείρισης ενέργειας κτιρίου ή ελεγκτή τοποθεσίας ανάλογα με την αρχιτεκτονική.
Πηγή:US DOE, Διαχειριζόμενη χρέωση EV για ομοσπονδιακούς στόλους
Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι είναι εγκατεστημένοι τέσσερις φορτιστές 120 kW, δίνοντας 480 kW συνδυασμένης ισχύος πινακίδας, αλλά ο ιστότοπος θέλει να διατηρήσει τη φόρτιση EV κάτω από 300 kW. Ένας ελεγκτής τοποθεσίας θα μπορούσε, όπου υποστηρίζεται από το επιλεγμένο υλικό και λογισμικό, να εκχωρήσει 120 kW, 90 kW, 60 kW και 30 kW σε τέσσερα συνδεδεμένα οχήματα σύμφωνα με τα αιτήματα του οχήματος και τις επιχειρησιακές προτεραιότητες. Όταν το πρώτο όχημα φύγει, η απελευθερωμένη χωρητικότητά του μπορεί να εκχωρηθεί εκ νέου. Η επιχειρηματική αξία δεν είναι ότι κάθε φορτιστής λειτουργεί πάντα με πλήρη ισχύ. Είναι ότι περισσότερα οχήματα μπορούν να εξυπηρετηθούν μέσα σε έναν ελεγχόμενο χώρο ισχύος φακέλου.
Οι λογαριασμοί ηλεκτρικής ενέργειας για εμπορική χρέωση μπορεί να περιλαμβάνουν χρεώσεις που συνδέονται με τη ζήτηση αιχμής καθώς και τη συνολική κατανάλωση ενέργειας. Το Κέντρο Δεδομένων Εναλλακτικών Καυσίμων σημειώνει ότι το κόστος λειτουργίας του σταθμού εξαρτάται από τον εξοπλισμό, την ώρα της ημέρας, τη διάρκεια χρήσης και τη δομή των τιμολογίων κοινής ωφέλειας. Το υλικό της DOE τονίζει επίσης ότι οι χρεώσεις ζήτησης μπορεί να είναι ιδιαίτερα επιζήμιες για την ανεπαρκή χρήση φόρτισης υψηλής ισχύος, επειδή μια σύντομη αιχμή ζήτησης μπορεί να δημιουργήσει μεγάλο σταθερό κόστος σε σχέση με τις πωλήσεις ενέργειας του μήνα. Καθώς η χρησιμοποίηση αυξάνεται, περισσότερες παραδοτέες kWh μοιράζονται αυτό το κόστος.
Πηγή:Κέντρο δεδομένων εναλλακτικών καυσίμων, O&M και κόστος ηλεκτρικής ενέργειας;Θέματα χρέωσης DOE των ΗΠΑ, EV
Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ένας φορτιστής υψηλότερης ισχύος δεν είναι αυτόματα ο πιο κερδοφόρος φορτιστής. Σε μια τοποθεσία με ακριβές χρεώσεις ζήτησης και χαμηλή αρχική κίνηση, μια υπερμεγέθη μονάδα μπορεί να δημιουργήσει δυσμενές κόστος ανά παραδοθείσα kWh. Ωστόσο, σε μια αστική τοποθεσία υψηλής απόδοσης, η υψηλότερη ισχύς μπορεί να αυξήσει τα οχήματα που εξυπηρετούνται ανά κόλπο και να βελτιώσει τα έσοδα. Η σωστή επιλογή εξαρτάται από την καμπύλη χρήσης και όχι από μια καθολική προτίμηση για χαμηλή ή υψηλή ισχύ.
Οι χειριστές θα πρέπει επίσης να διακρίνουν το χρόνο αδράνειας ηλεκτρικής ενέργειας από το χρόνο αδράνειας στάθμευσης. Ένα όχημα που επιτυγχάνει τον στόχο φόρτισης αλλά παραμένει στο κόλπο μπλοκάρει τον επόμενο πελάτη. Οι ειδοποιήσεις εφαρμογών για κινητά, η καθαρή σήμανση, οι περίοδοι χάριτος, τα τέλη στάθμευσης και τα τέλη πληρότητας μπορούν να βελτιώσουν τον τζίρο στον κόλπο. Η καλύτερη πολιτική εξαρτάται από τον ιστότοπο: ένα ξενοδοχείο δεν πρέπει να διαχειρίζεται τη στάθμευση όπως ένας κόμβος φόρτισης ταξί και ένα νοσοκομείο δεν πρέπει να τιμωρεί τους χρήστες με τον ίδιο τρόπο όπως ένας δημόσιος σταθμός ταχείας φόρτισης σύντομης στάσης.
Όπου μια σταθερή τοποθεσία χρειάζεται περιστασιακά πρόσθετη ευέλικτη χωρητικότητα—για μια εκδήλωση, προσωρινή λειτουργία στόλου, φάση κατασκευής, απόκριση έκτακτης ανάγκης ή τοποθεσία σε αναμονή επέκτασης του δικτύου—ένας Φορτιστής ηλεκτρικών οχημάτων κινητής τηλεφωνίας μπορεί να συμπληρώσει τη μόνιμη υποδομή. Αυτή είναι μια ξεχωριστή απόφαση σχεδιασμού από την επιλογή του μόνιμου συνδυασμού φορτιστών της σειράς C και της σειράς D και η Door Energy θα πρέπει να αξιολογεί ανεξάρτητα τις δύο περιπτώσεις χρήσης.
Το παρακάτω παράδειγμα είναι υποθετικό και προορίζεται να δείξει τη διαδικασία απόφασης αντί να συνταγογραφήσει μια καθολική διαμόρφωση. Ας υποθέσουμε ότι ένας εμπορικός χώρος στάθμευσης έχει 60 θέσεις στάθμευσης, 80 επισκέψεις EV την ημέρα, μέσο χρόνο παραμονής 3,2 ωρών, μέση ενεργειακή ζήτηση 42 kWh ανά πελάτη που φορτίζει και προϋπολογισμό ηλεκτρικής χωρητικότητας 600 kW για φόρτιση EV. Κατά τη διάρκεια της περιόδου με τη μεγαλύτερη κίνηση, έως και οκτώ πελάτες θέλουν να χρεώνουν ταυτόχρονα.
Ο χειριστής μπορούσε να εγκαταστήσει πέντε φορτιστές 120 kW. Η συνολική ισχύς της πινακίδας θα ήταν 600 kW και πέντε οχήματα θα μπορούσαν να φορτιστούν ταυτόχρονα. Αυτό φαίνεται απλό και ισχυρό, αλλά η χωρητικότητα υψηλής ισχύος του ιστότοπου συγκεντρώνεται μόνο σε πέντε θέσεις. Εάν οι περισσότεροι χρήστες παραμένουν σταθμευμένοι για περισσότερες από δύο ώρες, πολλοί από αυτούς δεν χρειάζονται ειδική θέση 120 kW. Κατά τη διάρκεια της αιχμής των οκτώ οχημάτων, τρεις πελάτες εξακολουθούν να περιμένουν, παρόλο που η τοποθεσία έχει επενδύσει στο πλήρες ηλεκτρικό φάκελο των 600 kW.
Μια δεύτερη ιδέα θα μπορούσε να χρησιμοποιεί δύο φορτιστές Door Energy D Series 120 kW συν έξι φορτιστές Door Energy C Series 40 kW. Η συνδυασμένη ισχύς της πινακίδας είναι 480 kW και οκτώ οχήματα μπορούν να φορτίσουν ταυτόχρονα. Οι δύο θέσεις της σειράς D προορίζονται για πελάτες μικρής διάρκειας που εκτιμούν τον γρήγορο κύκλο εργασιών, ενώ έξι θέσεις της σειράς C εξυπηρετούν οχήματα που θα παραμείνουν σταθμευμένα αρκετά για φόρτιση DC μέτριας ισχύος. Ο υπόλοιπος ηλεκτρικός χώρος κεφαλής παρέχει ευελιξία για φορτία κτιρίων, μελλοντική επέκταση ή πρόσθετη ανάπτυξη φορτιστή μετά την αύξηση της πραγματικής χρήσης.
| Μετρικός | Επιλογή Α: 5 × 120 kW | Επιλογή Β: 2 × 120 kW + 6 × 40 kW |
| Συνδυασμένη ισχύς πινακίδας | 600 kW | 480 kW |
| Θήκες ταυτόχρονης φόρτισης | 5 | 8 |
| Κόλπες με υψηλό κύκλο εργασιών | 5 | 2 |
| Μέσης ταχύτητας / μακράς διάρκειας θέσεις DC | 0 | 6 |
| Τα οχήματα που εξυπηρετούνται σε ταυτόχρονη αιχμή 8 αυτοκινήτων | 5 αμέσως | 8 αμέσως |
| Κίνδυνος εκχώρησης ισχύος σε χρήστες που δεν το χρειάζονται | Πιο ψηλά | Χαμηλώστε εάν οι θέσεις χρησιμοποιούνται σωστά |
| Επέκταση κεφαλής εντός φακέλου σχεδιασμού 600 kW | Κανένας | 120 kW πριν από άλλους περιορισμούς |
Η επιλογή Β δεν υπερτερεί αυτόματα. Εάν ο ιστότοπος βρίσκεται δίπλα σε έναν αυτοκινητόδρομο και σχεδόν κάθε πελάτης θέλει να φύγει σε 20–30 λεπτά, η Επιλογή Α μπορεί να είναι πολύ αργή παρά πολύ ισχυρή. Ο σκοπός της σύγκρισης είναι να δείξει γιατί η Door Energy συνιστά τον αντίστοιχο εξοπλισμό για την παραμονή του χρόνου και της απόδοσης. Ο ίδιος προϋπολογισμός σχεδιασμού 600 kW μπορεί να δημιουργήσει πολύ διαφορετική χωρητικότητα πελατών ανάλογα με τον τρόπο κατανομής της ισχύος μεταξύ των κόλπων.
Όπου η κυκλοφορία EV εξακολουθεί να αναπτύσσεται, ο ιστότοπος μπορεί να εγκαταστήσει αγωγούς, χώρο διανομής, υποδομή επικοινωνίας, διατάξεις στάθμευσης και επιτρεπόμενο μετασχηματιστή για μελλοντική επέκταση, ενώ αγοράζεται μόνο η πρώτη φάση λειτουργίας του υλικού EV Charger. Στη συνέχεια, η επέκταση μπορεί να ενεργοποιηθεί από πραγματικές ενδείξεις, όπως η συνεχής πληρότητα αιχμής, η αύξηση των kWh ανά θύρα, η επαναλαμβανόμενη ουρά ή η αύξηση των περιόδων σύνδεσης ανά θύρα. Αυτή η σταδιακή προσέγγιση μειώνει το αδρανές κεφάλαιο χωρίς να εμποδίζει τη μελλοντική ανάπτυξη.
Για έργα που αργότερα αναπτύσσουν ακανόνιστες προσωρινές κορυφές, η Door Energy μπορεί επίσης να αξιολογήσει εάν ένας Φορτιστής κινητού EV είναι κατάλληλος ως συμπληρωματικός πόρος. Ωστόσο, η μόνιμη καθημερινή ζήτηση θα πρέπει να εξακολουθεί να εξυπηρετείται από ένα σωστά σχεδιασμένο σύστημα σταθερής χρέωσης αντί να βασίζεται σε προσωρινό εξοπλισμό ως υποκατάστατο της βασικής υποδομής.
Μια χρήσιμη προσφορά θα πρέπει να βασίζεται στις απαιτήσεις λειτουργίας, όχι μόνο σε μια ζητούμενη ονομαστική ισχύ. Προτού η Door Energy προτείνει μια σταθερή διαμόρφωση φόρτισης, οι αγοραστές μπορούν να προετοιμάσουν τις ακόλουθες πληροφορίες. Ακόμη και οι κατά προσέγγιση απαντήσεις έχουν μεγαλύτερη αξία από την επιλογή ενός φορτιστή αποκλειστικά από ένα φυλλάδιο.
| Ερώτηση αγοραστή | Γιατί έχει σημασία | Τυπικό αποτέλεσμα της ανάλυσης |
| 1. Πόσα EV επισκέπτονται κάθε μέρα; | Καθορίζει τη βασική ζήτηση | Αρχική ποσότητα συνδετήρα |
| 2. Πόσοι φτάνουν την ώρα με τη μεγαλύτερη κίνηση; | Δείχνει ταυτόχρονα | Απαίτηση σύνδεσης κορυφής |
| 3. Πόσο καιρό παραμένουν σταθμευμένα τα οχήματα; | Καθορίζει το επείγον | Μίξη σειράς C εναντίον σειράς D |
| 4. Πόσες kWh χρειάζεται συνήθως κάθε όχημα; | Καθορίζει την ενέργεια ανά συνεδρία | Ημερήσια ενεργειακή απαίτηση |
| 5. Ποιος είναι ο μέγιστος ρυθμός φόρτισης DC κάθε οχήματος; | Αποτρέπει την υπερβολική προδιαγραφή | Χρήσιμη οροφή ισχύος φορτιστή |
| 6. Τι πρότυπο σύνδεσης απαιτείται; | Εξασφαλίζει τη συμβατότητα | CCS1 / CCS2 / GB/T / άλλη επιλογή έργου |
| 7. Ποια ισχύς τοποθεσίας είναι πραγματικά διαθέσιμη; | Περιορίζει την ταυτόχρονη έξοδο | Φάκελος τροφοδοσίας δικτύου/ τοποθεσίας |
| 8. Ποια είναι τα τέλη κοινής ωφέλειας και τα τέλη ζήτησης; | Επηρεάζει το λειτουργικό κόστος | Στρατηγική αιχμής ξυρίσματος και προγραμματισμού |
| 9. Είναι ο ιστότοπος δημόσιος, ιδιωτικός, μόνο για στόλο ή μικτή; | Αλλάζει τη συμπεριφορά των χρηστών και τις ανάγκες πληρωμής | Backend και σχεδιασμός ελέγχου πρόσβασης |
| 10. Τι χρόνο λειτουργίας και απόκριση συντήρησης απαιτούνται; | Προστατεύει τα έσοδα | Σχέδιο σέρβις και ανταλλακτικών |
| 11. Ποια ανάπτυξη αναμένεται σε 2–5 χρόνια; | Αποφεύγει τις λανθάνουσες υποδομές | Σταδιακό σχέδιο επέκτασης |
| 12. Το έργο χρειάζεται και προσωρινή/κινητή χωρητικότητα; | Διαχωρίζει μόνιμες και ευέλικτες θήκες χρήσης | Διορθώθηκε το εύρος φορτιστή EV έναντι του εύρους προσωρινής φόρτισης |
Μόλις απαντηθούν αυτές οι ερωτήσεις, η συζήτηση για το προϊόν γίνεται πολύ πιο συγκεκριμένη. Η Door Energy μπορεί να αξιολογήσει εάν το έργο χρειάζεται κυρίως μονάδες της σειράς C, κυρίως μονάδες της σειράς D ή μικτή διαμόρφωση. Ο αγοραστής μπορεί επίσης να χρησιμοποιήσει τις ίδιες πληροφορίες για να αμφισβητήσει μη ρεαλιστικές προτάσεις - για παράδειγμα, ένα σχέδιο που εκχωρεί 160 kW σε κάθε θέση στάθμευσης, ακόμη και όταν τα περισσότερα οχήματα παραμένουν για τέσσερις ώρες.
Για αναφορά προϊόντος, επισκεφθείτε τοΚατηγορία προϊόντων Door Energy DC EV Chargerή τοΙστοσελίδα Door Energy. Ο ιστότοπος περιλαμβάνει επίσης οδηγούς εφαρμογών και μια ξεχωριστή κατηγορία Φορτιστή για κινητά EV για ευέλικτες απαιτήσεις φόρτισης. Οι αγοραστές σταθερής τοποθεσίας θα πρέπει να διατηρούν αυτές τις κατηγορίες προϊόντων διακριτές κατά την προδιαγραφή.
Α1. Δεν υπάρχει ένα μόνο ποσοστό που να είναι καλό για κάθε έργο. Ένας κόμβος ταχείας φόρτισης σε αυτοκινητόδρομο, ένα ξενοδοχείο, η αποθήκη ταξί, η αντιπροσωπεία και ο χώρος στάθμευσης γραφείων έχουν διαφορετικούς χρόνους διαμονής και μοντέλα εσόδων. Παρακολουθήστε τη χρήση ενέργειας, τις περιόδους σύνδεσης ανά θύρα, τις kWh ανά