Zainstalowanie większej liczby urządzeń do ładowania nie tworzy automatycznie bardziej produktywnego miejsca ładowania. Projekt może obejmować kilka ładowarek pojazdów elektrycznych o dużej mocy, duży transformator i znaczną pojemność sieci, a mimo to nadal będzie sprzedawał stosunkowo mało energii przez większą część dnia. Jednocześnie w tym samym miejscu mogą wystąpić krótkie kolejki w wąskim oknie szczytowym. Dla operatorów rodzi to trudne pytanie: czy problemem jest niewystarczająca moc ładowania, zła alokacja mocy, niewłaściwy zestaw ładowarek, niskie zapotrzebowanie lokalne, czy po prostu zbyt duża moc zainstalowana zbyt wcześnie?
To pytanie nabiera większego znaczenia w miarę dojrzewania sieci ładowania. Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała, że na koniec 2025 r. światowy zasób publicznych punktów ładowania przekroczył 7 mln, po dodaniu prawie 1,8 mln publicznych punktów w ciągu jednego roku. W związku z tym pojemność publicznych stacji ładowania szybko rośnie, ale przyszła konkurencja będzie w coraz większym stopniu zależała od efektywności wykorzystania każdego zainstalowanego kilowata i każdego stanowiska ładowania, a nie tylko od liczby ładowarek posiadanych w danej lokalizacji.
Źródło:MAE, Globalna prognoza dotycząca pojazdów elektrycznych na rok 2026
Door Energy podchodzi do projektów stałego ładowania z tej perspektywy wykorzystania. JegoSeria Cobejmuje stałe ładowanie prądem stałym o mocy 20 kW, 30 kW i 40 kW, natomiastSeria Dobejmuje szybkie ładowanie DC o mocy 60 kW, 80 kW, 120 kW i 160 kW. Są to produkty do ładowania podłączone do sieci, przeznaczone do instalacji stałych. Door Energy oferuje również szerszą ofertę mobilnych ładowarek EV do tymczasowych lub elastycznych scenariuszy energetycznych, ale metody planowania opisane w tym artykule skupiają się na infrastrukturze stacjonarnych ładowarek EV i wykorzystaniu terenu.

Najkosztowniejszym błędem ładowania jest często niekupowanie zbyt małej liczby ładowarek. Jest to kupowanie niewłaściwej pojemności w stosunku do sposobu, w jaki klienci faktycznie korzystają z witryny. Ładowarka o mocy 160 kW może wydawać się przyszłościowa w arkuszu specyfikacji, ale jeśli większość odwiedzających pozostanie zaparkowana przez trzy godziny i będzie potrzebować jedynie 35–50 kWh, taki poziom mocy może nie generować dodatkowych przychodów. Obiekt płaci za wyższą moc sprzętu, infrastrukturę elektryczną i potencjalnie wyższe zapotrzebowanie szczytowe, podczas gdy pojazd wyjeżdża w tym samym czasie, w którym wyjechałby po zastosowaniu jednostki o niższej mocy.
W przypadku hotelu, parkingu biurowego, magazynu flotowego, dealera lub operatora pobierającego opłaty w miejscach publicznych, niskie wykorzystanie zwykle objawia się w jednej z czterech postaci. Po pierwsze, wiele ładowarek pozostaje fizycznie pustych. Po drugie, ładowarki są zajęte, ale dostarczają energię tylko przez część okresu parkowania. Po trzecie, moc znamionowa jest wysoka, ale rzeczywista średnia moc ładowania jest znacznie niższa. Po czwarte, wykorzystanie tachimetru wydaje się niskie, mimo że w kilku okresach szczytu występuje natężenie ruchu. Objawy te wymagają różnych reakcji; traktowanie ich wszystkich jako „niewystarczającego popytu” może prowadzić do kolejnej rundy błędnych decyzji inwestycyjnych.
| Zaobserwowany problem z witryną | Prawdopodobna przyczyna | Dane do sprawdzenia | Lepsza pierwsza odpowiedź |
| Większość ładowarek jest pusta przez cały dzień | Lokalny popyt na pojazdy elektryczne wciąż rośnie | Codzienne przyjazdy pojazdów elektrycznych; sesje/port/dzień | Opóźnij rozbudowę sprzętu; zarezerwować przyszłą pojemność |
| Niskie dzienne wykorzystanie, ale kolejki w godzinach 17:00–19:00 | Popyt koncentruje się w krótkim oknie szczytowym | Przyjazdy godzinowe; szczytowe obłożenie | Zarządzanie obciążeniem, ceny lub układ o mieszanej mocy |
| Jednostka 160 kW średnio tylko 55–80 kW | Moc akceptacji pojazdu, zbieżność SOC lub długi czas przebywania | Średni kW; profil SOC; maksymalna stawka DC pojazdu | W przypadku użytkowników długoterminowych należy używać zatok o niższym poborze mocy |
| Wysokie obłożenie, ale niski przepływ energii | Pojazdy pozostają po zakończeniu ładowania | Czas ładowania a czas parkowania | Opłata za bezczynność, powiadomienia, zasady parkowania |
| Dobry ruch, ale wiele nieudanych sesji | Problemy z niezawodnością, płatnościami, backendem lub łącznikiem | Czas pracy; nieudana częstotliwość początkowa; kody błędów | Napraw operacje przed dodaniem kolejnego sprzętu |
| Duże połączenie sieciowe z niewielką ilością dostarczanej energii | Przebudowana infrastruktura pierwszego etapu | Szczytowa moc kW w porównaniu z mocą umowną/zakładową | Etapowe wdrażanie i rozszerzanie tylko wtedy, gdy obsługują to dane |
To rozróżnienie ma kluczowe znaczenie dla zamówień publicznych. Kupujący, który zobaczy kolejkę, może założyć, że potrzebna jest kolejna ładowarka do pojazdów elektrycznych o mocy 160 kW. Jeśli jednak kolejka będzie trwała tylko 45 minut dziennie, kolejny blok dużej mocy może pozostać bezczynny przez pozostałe 23 godziny. I odwrotnie, witryna, która wykazuje średnie wykorzystanie tylko na poziomie 20%, może nadal potrzebować większej liczby łączników, jeśli popyt jest wysoce zsynchronizowany. Dlatego dobry projekt strony internetowej zaczyna się od zachowania klienta, a nie od katalogu produktów.
IEA zgłosiła, że w 2025 r. na publiczny punkt ładowania przypadać będzie około 11 elektrycznych lekkich pojazdów na każdy publiczny punkt ładowania i około 4,5 kW mocy publicznego ładowania na każdy elektryczny lekki pojazd dostawczy. Liczby te nie są celami na poziomie lokalizacji, ale ilustrują, dlaczego operatorzy coraz częściej muszą myśleć zarówno w kategoriach liczby ładowarek, jak i pojemności mocy. Europa zmierza w tym samym kierunku: w unijnym rozporządzeniu w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych określono cele w zakresie ładowania publicznego przy użyciu łącznej mocy wyjściowej oraz przyjęcia pojazdów, w tym co najmniej 1,3 kW publicznie dostępnej mocy ładowania na zarejestrowany lekki pojazd akumulatorowo-elektryczny i 0,8 kW na pojazd hybrydowy typu plug-in, z zastrzeżeniem warunków rozporządzenia.
Źródło:Wskaźniki opłat publicznych IEA, 2025 r;Rozporządzenie UE AFIR 2023/1804
Witryną nie można zarządzać za pomocą jednego procentu wykorzystania. Operatorzy potrzebują niewielkiego zestawu wskaźników, które oddzielają wytwarzaną energię, zużycie czasu, zachowanie podczas parkowania, pojemność elektryczną i niezawodność sprzętu. W przeciwnym razie dwie witryny o tym samym stopniu wykorzystania wynoszącym 25% mogą mieć zupełnie różne problemy komercyjne.
| Metryczny | Prosta formuła | Co mówi kupującemu |
| Wykorzystanie energii | Rzeczywista kWh ÷ teoretyczna maksymalna kWh | Jaka część znamionowego potencjału dostarczania energii jest wykorzystywana |
| Wykorzystanie czasu ładowania | Aktywne godziny ładowania ÷ dostępne godziny | Jak często ładowarka faktycznie dostarcza energię |
| Wskaźnik obłożenia | Godziny zajętości zatoki ÷ godziny wolne | Czy zachowanie podczas parkowania blokuje dostęp |
| Wykorzystanie mocy obiektu | Obserwowany szczyt kW ÷ dostępny/zakontraktowany kW na miejscu | Czy infrastruktura elektryczna jest zbyt duża |
| Sesje na port dziennie | Całkowita liczba sesji dziennych ÷ aktywne porty | Ile zapotrzebowania na usługi obsługuje każdy łącznik |
| Czas sprawności / wskaźnik pomyślnego uruchomienia | Dostępny czas i udane starty ÷ możliwości | Czy utrata wykorzystania jest problemem operacyjnym |
Weźmy pod uwagę ładowarkę EV o mocy 120 kW, która działa 24 godziny na dobę. Jego teoretyczny dzienny pułap energii wynosi 2880 kWh. Jeśli w ciągu jednego dnia dostarczy 720 kWh, wykorzystanie energii wyniesie 25%. Sama liczba nie wystarczy. Jeśli ładowarka dostarczyła te 720 kWh w ciągu sześciu aktywnych godzin ładowania, wykorzystanie czasu ładowania również wynosi 25%, ale średnia moc wyjściowa podczas aktywnego ładowania wynosi 120 kW. Dla kontrastu, jeśli dostarczyłby te same 720 kWh w ciągu 12 aktywnych godzin, średnia moc wyjściowa wyniosłaby tylko 60 kW. Pierwszy przypadek sugeruje duże wykorzystanie mocy w okresie ograniczonego zapotrzebowania; drugi może wskazywać niższą moc akceptacji pojazdu, zmniejszającą się przy wysokim SOC lub poziom mocy wyższy niż wymagany przez klientów.
Jest to szczególnie ważne w przypadku ładowania docelowego. Klient może zajmować miejsce przez trzy godziny, ale aktywnie ładować tylko przez 75 minut. Jeśli operator uzna całe trzy godziny za produktywne wykorzystanie, obiekt będzie wyglądał na zdrowszy niż w rzeczywistości. W przypadku szybkiego ładowania w miejscach publicznych może wystąpić odwrotny problem: jednostka może mieć stosunkowo skromne dzienne obciążenie, ale nadal generować dużą przepustowość energii, ponieważ każda sesja szybko dostarcza znaczną ilość energii.
Dane Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oparte na około 2,4 miliona sesji szybkiego ładowania w latach 2020–2023 wykazały, że płatne sesje szybkiego ładowania prądem stałym trwały średnio 42 minuty i 22 kWh, podczas gdy bezpłatne sesje trwały średnio 78 minut i 40,7 kWh. Zbiór danych nie jest uniwersalnym punktem odniesienia, ale pokazuje, jak ceny i zachowania użytkowników mogą znacząco zmienić czas trwania sesji i dostawę energii.
Źródło:Statystyki sesji szybkiego ładowania US DOE, DC
Kiedy stacja osiąga słabe wyniki, pierwszym pytaniem nie powinno być: „Jaką ładowarkę powinniśmy dodać?” Lepszym pytaniem jest: „Gdzie dokładnie następuje utrata wydajności?” Zdyscyplinowana diagnoza uniemożliwia operatorowi rozwiązanie problemu z oprogramowaniem, cenami, parkowaniem lub niezawodnością przy użyciu większej liczby sprzętu.
Zbieraj co najmniej godzinową liczbę przyjazdów, godziny rozpoczęcia sesji, energię na sesję, czas ładowania, czas parkowania, szczytową liczbę sesji jednoczesnych, maksymalne zapotrzebowanie na lokalizację, przyczyny nieudanych sesji i przestoje ładowarki. Jednodniowa migawka jest słabym dowodem, ponieważ pogoda, wzorce dojazdów do pracy, turystyka, rozkłady jazdy floty i wydarzenia mogą zakłócać popyt. W przypadku projektu komercyjnego cztery tygodnie to przydatne minimum na wstępną selekcję; tam, gdzie sezonowość jest silna, lepsze są dłuższe dane.
Dla każdej grupy użytkowników oblicz trzy proste wielkości: energię potrzebną na wizytę, dostępny czas przebywania i maksymalną moc ładowania DC pojazdu. Załóżmy, że pojazd zazwyczaj potrzebuje 48 kWh i pozostaje w nim przez dwie godziny. Pomijając zbieżność i straty, średnia moc wymagana do dostarczenia tej energii wynosi tylko 24 kW. Ładowarka o mocy 40 kW zapewnia użyteczną przestrzeń nad głową. Jednostka o mocy 160 kW może nadal ładować pojazd, ale jeśli klient nie będzie musiał wyjechać znacznie wcześniej, dodatkowa moc z tabliczki znamionowej może nie stanowić dodatkowej wartości dla obiektu.
| Wzór klienta | Typowe okno mieszkalne | Przykład zapotrzebowania na energię | Pytanie dotyczące planowania | Potencjalny kierunek energii drzwi |
| Gość hotelu/ośrodka | 6–12 godz | 20–60 kWh | Czy rzeczywiście wymagana jest szybka rotacja? | Stałe ładowanie o niższej mocy; Seria C, w której wymagane jest szybsze uzupełnienie prądu stałego |
| Biuro/park biznesowy | 4–9 godz | 15–50 kWh | Czy można objąć większą liczbę pól zamiast maksymalizować moc kW na wnękę? | Seria C 20–40 kW dla potrzeb prądu stałego o średniej prędkości |
| Handel detaliczny/parking publiczny | 1–3 godz | 20–60 kWh | Czy są użytkownicy długo- i krótkoterminowi? | Mieszana seria C i seria D |
| Taksówka / przejazd | 20–60 minut | 25–70 kWh | Ile przestojów może tolerować kierowca? | Seria D 80–160 kW w zależności od pojazdu |
| Lekka flota handlowa | 30–120 min lub na noc | 40–120 kWh | Czy odloty są zaplanowane czy losowe? | Seria D do szybkich skrętów; mieszany układ okien nocnych |
| Punkt dealerski/serwisowy | 1–4 godz | 10–80 kWh | Które samochody wymagają szybkiej obsługi przed dostawą? | Seria C do pracy rutynowej; Seria D dla pojazdów priorytetowych |
Stała lokalizacja powinna także odróżniać stałe zapotrzebowanie od sporadycznych szczytów. Jeśli lokalizacja ma tylko kilka wyjątkowych dni w miesiącu, tymczasową przepustowość można czasem rozwiązać operacyjnie, zamiast stale zwiększać wielkość przyłącza do sieci. Rozwiązania mobilnych ładowarek pojazdów elektrycznych firmy Door Energy należą do innej kategorii produktów i można je rozważyć w przypadku elastycznych lub tymczasowych scenariuszy ładowania, ale nie powinny być stosowane jako substytut odpowiedniego rozmiaru stałej infrastruktury serii C lub D.
Ładowarka pojazdów elektrycznych, która jest w trybie offline, nie może uwierzytelnić użytkowników, nie realizuje płatności lub wielokrotnie przerywa sesje, może wydawać się „niewykorzystana” nawet tam, gdzie popyt jest wysoki. Dlatego przed rozbudową należy sprawdzić czas pracy i wskaźnik udanych sesji. Amerykańskie centrum danych dotyczące paliw alternatywnych podkreśla, że eksploatacja i konserwacja, koszty energii elektrycznej, ceny/zasady dostępu, opłaty sieciowe i dane dotyczące wykorzystania mają znaczenie dla pomyślnego funkcjonowania infrastruktury ładowania. Kupujący powinien zapytać dostawcę nie tylko o moc znamionową, ale także o łączność zaplecza, zdalną widoczność stanu, dostęp do konserwacji, części zamienne i procedury postępowania w przypadku usterek.
Najszybszym sposobem uzyskania mocy bezczynnej jest określenie dużej mocy bez udowadniania, że podróż użytkownika tego potrzebuje. Moc ładowania należy dobierać wstecz od terminu wyjazdu klienta. Dlatego Door Energy dzieli swoje produkty stacjonarne na prąd stały na serię C o mocy 20–40 kW i serię D o mocy 60–160 kW, zamiast traktować każdą placówkę komercyjną jako tę samą aplikację szybkiego ładowania.
| Energia do dodania | 20kW | 30kW | 40kW | 60kW | 80 kW | 120 kW | 160 kW |
| 30 kWh | 1,50 godz | 1.00 godz | 0,75 godz | 0,50 godz | 0,38 godz | 0,25 godz | 0,19 godz |
| 45 kWh | 2,25 godz | 1,50 godz | 1,13 godz | 0,75 godz | 0,56 godz | 0,38 godz | 0,28 godz |
| 60 kWh | 3.00 godz | 2.00 godz | 1,50 godz | 1.00 godz | 0,75 godz | 0,50 godz | 0,38 godz |
| 90 kWh | 4,50 godz | 3.00 godz | 2,25 godz | 1,50 godz | 1,13 godz | 0,75 godz | 0,56 godz |
W tabeli przedstawiono wyłącznie energię teoretyczną ÷ moc znamionową. Rzeczywisty czas ładowania jest dłuższy i jest ograniczony maksymalną mocą akceptowaną pojazdu, SOC akumulatora, krzywą ładowania, temperaturą, wydajnością ładowarki, podziałem mocy i kontrolą na poziomie obiektu. Wartością tabeli nie jest obiecywanie czasu ładowania; ma na celu wyeksponowanie oczywistego przewymiarowania. Jeśli klient zazwyczaj parkuje przez trzy godziny i potrzebuje 45 kWh, zakład powinien uzasadnić, dlaczego w tym zatoce potrzeba 160 kW zamiast opcji o niższej mocy.
TheBrama Energy Seria C 20kW/30kW/40kWjest przeznaczony do stałego ładowania prądem stałym, gdzie użytkownicy chcą szybszego uzupełniania energii niż standardowe ładowanie docelowe o małej mocy, ale niekoniecznie potrzebują szybkiego ładowania o dużej mocy. Door Energy obejmuje wejście AC 400 V, wyjście DC 200–750 V, opcje złączy, w tym CCS1, CCS2, GB/T i CHAdeMO, OCPP 1.6 z opcjonalnym OCPP 2.0 oraz opcje instalacji na ścianie/słupie dla serii C.
W przypadku hoteli, restauracji premium, parków biznesowych, lokalnych punktów ładowania, parkingów detalicznych i małych flot komercyjnych ten umiarkowany zakres mocy może poprawić równowagę pomiędzy pokryciem zatoki, wydajnością elektryczną i czasem przebywania klienta. Jest to szczególnie przydatne, gdy obiekt chce mieć możliwość ładowania prądem stałym, ale nie może ze względów ekonomicznych przeznaczyć 120–160 kW na każdą przestrzeń.
TheBrama Energy serii D 60kW/80kW/120kW/160kWprzeznaczony jest do szybszego ładowania w miejscach publicznych i komercyjnych. Pasuje do lokalizacji, w których obrót ma wymierną wartość biznesową: taksówki, stacje ładowania w miastach o dużym natężeniu ruchu, węzły transportowe, publiczne stacje szybkiego ładowania, obszary obsługi autostrad i aplikacje flotowe z krótszymi oknami odjazdów. Door Energy opisuje serię D z mocą wyjściową 200–1000 V DC i opcjami integracji OCPP/backend, umożliwiając dopasowanie specyfikacji projektu do rynku docelowego i modelu operacyjnego.
| Typ witryny | Priorytet klienta | Zalecana logika planowania | Dopasowanie energetyczne drzwi |
| Hotel/biuro | Naładuj przed odlotem; niskie napięcie siatki | Większy zasięg, mniej kW na wnękę | Seria C 20–40 kW, gdzie preferowany jest prąd stały |
| Handel detaliczny / szpital | Mieszane czasy przebywania | Oddzielne zatoki o długim postoju i o dużej rotacji | Konfiguracja mieszana serii C + D |
| Kupiectwo | Elastyczne zlecenia pracy i priorytetowa dostawa | Zarezerwuj szybkie zatoki dla pilnych pojazdów | Procedura serii C + priorytet serii D |
| Taksówka / przejazd | Minimalizuj przestoje kierowcy | Wyższa kW i szybki obrót pola | Seria D 80–160 kW |
| Publiczne szybkie ładowanie | Wydajność i czas oczekiwania klienta | Dopasuj moc do ruchu i akceptacji pojazdu | Seria D 60–160 kW |
| Lekka flota handlowa | Poznaj harmonogram wysyłek | Rozmiar wokół okien powrotu/odlotu | Miks C/D w zależności od realizacji |
Kiedy zestaw sprzętu zostanie w rozsądny sposób dopasowany do zachowań klientów, pojawia się następna szansa: inteligentniejsze wykorzystanie zainstalowanej mocy obliczeniowej. W tym przypadku limity mocy na poziomie obiektu, zarządzanie ładowaniem, harmonogram, ceny i zasady dotyczące obłożenia mogą poprawić ekonomikę bez natychmiastowego zwiększania mocy z tabliczki znamionowej.
Departament Energii Stanów Zjednoczonych definiuje zarządzane ładowanie jako strategiczną kontrolę nad czasem i sposobem ładowania pojazdów, przy jednoczesnym zaspokajaniu potrzeb floty lub użytkowników. Do odpowiednich celów należy unikanie okresów wysokich cen, ograniczenie zbieżności ze szczytowym zapotrzebowaniem obiektu oraz ograniczenie konieczności modernizacji infrastruktury. W przypadku projektów stacjonarnych komercyjnych ładowarek pojazdów elektrycznych zasadę tę można wdrożyć za pomocą odpowiedniej ładowarki, zaplecza, platformy OCPP, systemu zarządzania energią w budynku lub sterownika obiektu, w zależności od architektury.
Źródło:US DOE, zarządzane ładowanie pojazdów elektrycznych dla flot federalnych
Załóżmy na przykład, że zainstalowane są cztery ładowarki o mocy 120 kW, co daje łączną moc na tabliczce znamionowej 480 kW, ale zakład chce utrzymać moc ładowania pojazdów elektrycznych poniżej 300 kW. Kontroler obiektu może, jeśli jest obsługiwany przez wybrany sprzęt i oprogramowanie, przydzielić 120 kW, 90 kW, 60 kW i 30 kW czterem podłączonym pojazdom zgodnie z żądaniami pojazdów i priorytetami operacyjnymi. Kiedy pierwszy pojazd odjedzie, zwolnioną pojemność można ponownie przypisać. Wartość biznesowa nie polega na tym, że każda ładowarka zawsze działa z pełną mocą; polega na tym, że w kontrolowanym obszarze zasilania obiektu można obsługiwać więcej pojazdów.
Rachunki za energię elektryczną za opłaty komercyjne mogą obejmować opłaty powiązane z zapotrzebowaniem szczytowym, a także całkowitym zużyciem energii. Centrum Danych Paliw Alternatywnych zauważa, że koszty eksploatacji stacji zależą od wyposażenia, pory dnia, czasu użytkowania i struktury taryf za media. Materiał DOE podkreśla również, że opłaty za żądanie mogą być szczególnie szkodliwe w przypadku niewykorzystanego ładowania o dużej mocy, ponieważ krótki szczyt zapotrzebowania może generować duże koszty stałe w stosunku do miesięcznej sprzedaży energii. Wraz ze wzrostem wykorzystania, więcej dostarczonych kWh dzieli ten koszt.
Źródło:Centrum danych paliw alternatywnych, koszty eksploatacji i konserwacji oraz energii elektrycznej;US DOE, uwagi dotyczące stawek ładowania pojazdów elektrycznych
Dlatego ładowarka o większej mocy nie jest automatycznie ładowarką bardziej opłacalną. W miejscu o wysokich opłatach za żądanie i słabym ruchu początkowym zbyt duża jednostka może generować niekorzystny koszt w przeliczeniu na dostarczoną kWh. Jednak w obiektach miejskich o dużej przepustowości większa moc może zwiększyć liczbę obsługiwanych pojazdów w każdym zatoce i poprawić przychody. Właściwy wybór zależy od krzywej wykorzystania, a nie od uniwersalnych preferencji dotyczących niskiej lub dużej mocy.
Operatorzy powinni także odróżnić czas przestoju elektrycznego od czasu postoju na postoju. Pojazd, który osiągnie cel ładowania, ale pozostaje w zatoce, blokuje kolejnego klienta. Powiadomienia w aplikacji mobilnej, wyraźne oznakowanie, okresy karencji, opłaty parkingowe i opłaty za obłożenie mogą poprawić obroty zatoki. Najlepsza polityka zależy od lokalizacji: hotel nie powinien zarządzać parkingiem jak stacja ładowania taksówek, a szpital nie powinien karać użytkowników w taki sam sposób, jak publiczna stacja szybkiego ładowania zlokalizowana na krótkim przystanku.
Tam, gdzie stała lokalizacja czasami potrzebuje dodatkowej elastycznej pojemności – na potrzeby wydarzenia, tymczasowej obsługi floty, fazy budowy, reakcji w sytuacji awaryjnej lub lokalizacji oczekującej na rozbudowę sieci – mobilna ładowarka EV może uzupełnić stałą infrastrukturę. Jest to decyzja dotycząca planowania odrębna od wyboru stałego zestawu ładowarek serii C i serii D, a firma Door Energy powinna niezależnie ocenić oba przypadki użycia.
Poniższy przykład jest hipotetyczny i ma na celu pokazanie procesu decyzyjnego, a nie zalecanie uniwersalnej konfiguracji. Załóżmy, że parking komercyjny ma 60 miejsc parkingowych, 80 wizyt pojazdów elektrycznych dziennie, średni czas postoju wynoszący 3,2 godziny, średnie zapotrzebowanie na energię wynoszące 42 kWh na każdego ładującego klienta oraz budżet na moc elektryczną wynoszący 600 kW do ładowania pojazdów elektrycznych. W najbardziej obciążonym okresie nawet ośmiu klientów chce ładować jednocześnie.
Operator mógł zainstalować pięć ładowarek o mocy 120 kW. Całkowita moc z tabliczki znamionowej wynosiłaby 600 kW, a jednocześnie można byłoby ładować pięć pojazdów. Wygląda to prosto i wydajnie, ale duża moc obiektu jest skupiona tylko w pięciu wnękach. Jeśli większość użytkowników pozostaje zaparkowana na dłużej niż dwie godziny, wielu z nich nie potrzebuje dedykowanej zatoki o mocy 120 kW. W szczytowym okresie obejmującym osiem pojazdów trzech klientów nadal czeka, mimo że zakład zainwestował w pełną kopertę elektryczną o mocy 600 kW.
Druga koncepcja mogłaby wykorzystywać dwie ładowarki Door Energy serii D o mocy 120 kW oraz sześć ładowarek Door Energy serii C o mocy 40 kW. Łączna moc z tabliczki znamionowej wynosi 480 kW, a jednocześnie można ładować osiem pojazdów. Dwie zatoki serii D są zarezerwowane dla klientów o krótkim czasie pobytu, którzy cenią sobie szybki obrót, natomiast sześć zatok serii C obsługuje pojazdy, które pozostaną zaparkowane wystarczająco długo, aby umożliwić ładowanie prądem stałym o umiarkowanej mocy. Pozostała rezerwa elektryczna zapewnia elastyczność w zakresie budowania obciążeń, przyszłej rozbudowy lub rozmieszczenia dodatkowych ładowarek po wzroście rzeczywistego wykorzystania.
| Metryczny | Opcja A: 5 × 120 kW | Opcja B: 2 × 120 kW + 6 × 40 kW |
| Łączna moc z tabliczki znamionowej | 600 kW | 480 kW |
| Jednoczesne stanowiska ładowania | 5 | 8 |
| Zatoki o dużej liczbie obrotów | 5 | 2 |
| Wnęki DC o średniej prędkości/długim czasie postoju | 0 | 6 |
| Pojazdy obsługiwane w szczycie 8-samochodowym jednocześnie | 5 natychmiast | 8 natychmiast |
| Ryzyko przypisania władzy użytkownikom, którzy jej nie potrzebują | Wyższy | Niższe, jeśli przęsła są prawidłowo zarządzane |
| Możliwość rozbudowy w obudowie planistycznej o mocy 600 kW | Nic | 120 kW przed innymi ograniczeniami |
Opcja B nie jest automatycznie lepsza. Jeśli obiekt znajduje się przy autostradzie i prawie każdy klient chce wyjść w ciągu 20–30 minut, opcja A może być raczej zbyt wolna niż zbyt wydajna. Celem porównania jest pokazanie, dlaczego Door Energy zaleca dopasowanie sprzętu pod względem czasu przebywania i przepustowości. Ten sam budżet planistyczny wynoszący 600 kW może zapewnić klientom bardzo różną wydajność w zależności od sposobu dystrybucji mocy pomiędzy zatokami.
Tam, gdzie ruch pojazdów elektrycznych wciąż się rozwija, w zakładzie można zainstalować przewody, przestrzeń rozdzielczą, infrastrukturę komunikacyjną, układy parkingowe i rezerwę transformatora na potrzeby przyszłej rozbudowy, kupując tylko pierwszą fazę operacyjną sprzętu do ładowania pojazdów elektrycznych. Ekspansję można następnie zapoczątkować rzeczywistymi dowodami, takimi jak utrzymujące się szczytowe obłożenie, rosnąca liczba kWh na port, powtarzające się kolejki lub rosnąca liczba sesji na port. To podejście etapowe ogranicza kapitał niewykorzystany bez zapobiegania przyszłemu wzrostowi.
W przypadku projektów, w przypadku których później wystąpią nieregularne, tymczasowe szczyty, Door Energy może również ocenić, czy mobilna ładowarka EV jest odpowiednia jako dodatkowe źródło energii. Jednakże stałe dzienne zapotrzebowanie powinno w dalszym ciągu być zaspokajane poprzez odpowiednio zaprojektowany system stałego ładowania, a nie poleganie na sprzęcie tymczasowym jako substytucie infrastruktury podstawowej.
Przydatna oferta powinna opierać się na wymaganiach operacyjnych, a nie tylko na żądanej mocy znamionowej. Zanim Door Energy zaleci stałą konfigurację ładowania, kupujący mogą przygotować następujące informacje. Nawet przybliżone odpowiedzi są cenniejsze niż wybór ładowarki wyłącznie z broszury.
| Pytanie kupującego | Dlaczego to ma znaczenie | Typowy wynik analizy |
| 1. Ile pojazdów elektrycznych odwiedza każdego dnia? | Definiuje popyt bazowy | Początkowa ilość złącza |
| 2. Ile osób przyjeżdża w godzinach największego ruchu? | Pokazuje jednoczesność | Wymagania dotyczące złącza szczytowego |
| 3. Jak długo pojazdy pozostają zaparkowane? | Określa pilność | Mieszanka serii C i serii D |
| 4. Ile kWh zwykle potrzebuje każdy pojazd? | Określa energię na sesję | Dzienne zapotrzebowanie energetyczne |
| 5. Jaka jest maksymalna stawka ładowania DC każdego pojazdu? | Zapobiega nadmiernej specyfikacji | Przydatny pułap mocy ładowarki |
| 6. Jaki standard złącza jest wymagany? | Zapewnia kompatybilność | CCS1 / CCS2 / GB/T / inna opcja projektu |
| 7. Jaka moc jest faktycznie dostępna? | Ogranicza jednoczesne wyjście | Koperta zasilania sieci/obiektu |
| 8. Jakie są opłaty za media i opłaty popytowe? | Wpływa na koszty operacyjne | Strategia eliminowania szczytów i planowania |
| 9. Czy witryna jest publiczna, prywatna, przeznaczona wyłącznie dla floty czy mieszana? | Zmienia zachowania użytkowników i potrzeby płatnicze | Projekt backendu i kontroli dostępu |
| 10. Jaki czas sprawności i reakcja konserwacyjna są wymagane? | Chroni przychody | Plan serwisu i części zamiennych |
| 11. Jakiego wzrostu można się spodziewać za 2–5 lat? | Unika osieroconej infrastruktury | Etapowy plan rozbudowy |
| 12. Czy projekt wymaga również tymczasowej/mobilnej wydajności? | Oddziela stałe i elastyczne przypadki użycia | Naprawiono zakres ładowarki EV w porównaniu z zakresem tymczasowego ładowania |
Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania dyskusja o produkcie staje się znacznie bardziej konkretna. Door Energy może ocenić, czy projekt wymaga głównie jednostek serii C, głównie jednostek serii D, czy też konfiguracji mieszanej. Kupujący może również wykorzystać te same informacje, aby zakwestionować nierealistyczne propozycje – na przykład plan, który przydziela 160 kW każdemu miejscu parkingowemu, nawet jeśli większość pojazdów stoi przez cztery godziny.
Informacje o produkcie można znaleźć na stronieKategoria produktu Ładowarka Door Energy DC EV ChargerlubStrona internetowa Door Energy. Witryna zawiera także przewodniki po aplikacjach i oddzielną kategorię mobilnych ładowarek elektrycznych, zawierającą elastyczne wymagania dotyczące ładowania; nabywcy stacjonarni powinni zachować odrębność tych kategorii produktów podczas specyfikacji.
A1. Nie ma jednego procentu, który byłby dobry dla każdego projektu. Węzeł szybkiego ładowania przy autostradzie, hotel, postój taksówek, salon dealerski i parking biurowy mają różne czasy postoju i modele przychodów. Śledź wykorzystanie energii, sesje na port, kWh na port, szczytowe obłożenie, czas pracy, współczynnik pomyślnych uruchomień i szczytowe zapotrzebowanie obiektu. Celem jest spełnienie wymagań klientów dotyczących czasu oczekiwania przy jednoczesnym uniknięciu niepotrzebnego bezczynności sprzętu i mocy elektrycznej.
A2. Nie automatycznie. Najpierw określ, czy przyczyną jest słaby popyt, słaba widoczność, przestoje sprzętu, problemy z płatnościami, nadmierne parkowanie po ładowaniu lub zbyt duży poziom mocy. W witrynie o niskim średnim wykorzystaniu nadal mogą występować rzeczywiste szczytowe przeciążenia. Door Energy zaleca zdiagnozowanie sposobu użytkowania przed zmianą ilości sprzętu.
A3. Nie. Rentowność zależy od mocy akceptowanej przez pojazd, czasu postoju, sprzedanej energii, taryfy za energię elektryczną, opłat za popyt, obrotu miejscami parkingowymi, kosztu sprzętu i ruchu na terenie obiektu. Jeśli klienci pozostaną w obiekcie przez kilka godzin, moc 40 kW może spełnić wymagania dotyczące usługi, umożliwiając jednocześnie objęcie projektem większej liczby zatok. Tam, gdzie klienci muszą szybko opuścić maszynę, wyższa moc serii D może mieć większą wartość komercyjną.
A4. Seria Door Energy C obejmuje stałe ładowarki DC o mocy 20 kW, 30 kW i 40 kW. Seria Door Energy D obejmuje stałe szybkie ładowarki DC o mocy 60 kW, 80 kW, 120 kW i 160 kW. Seria C lepiej nadaje się do ładowania w celach komercyjnych o średniej mocy, podczas gdy seria D jest przeznaczona do zastosowań publicznych, komercyjnych, taksówkowych i flotowych o szybszym obrocie. Nie należy mieszać tych zakresów.
A5. Sam OCPP nie kreuje popytu klientów. Zapewnia ujednoliconą podstawę dla łączności zaplecza, takiej jak zdalny status, autoryzacja, zapisy transakcji, funkcje taryfowe i integracja platformy. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem do zarządzania i kontrolą obiektu dane te mogą pomóc operatorom zidentyfikować ładowarki o niskiej wydajności, awarie, okresy szczytu i możliwości zarządzania ładowaniem.
A6. Rozwój powinien opierać się na trwałych dowodach, a nie na jednym pracowitym dniu. Do przydatnych czynników zaliczają się powtarzające się kolejkowanie przez kilka tygodni, wysokie obłożenie w godzinach szczytu, rosnąca liczba sesji na port, stały wzrost zużycia energii i akceptowalny czas pracy. Jeżeli wąskim gardłem jest wyłącznie zasilanie na miejscu, przed zwiększeniem mocy elektrycznej można ocenić zarządzanie ładowaniem.
A7. Może pomóc w określonych tymczasowych lub elastycznych sytuacjach, ale rozwiązuje inny problem. Mobilna ładowarka EV może obsługiwać wydarzenia, tymczasowe operacje flotowe, zapotrzebowanie awaryjne lub lokalizacje oczekujące na stałą infrastrukturę. Rutynowe codzienne ładowanie powinno być nadal projektowane w oparciu o profil stałego obciążenia w lokalizacji stałej. Door Energy traktuje ładowanie mobilne i stacjonarne jako odrębne kategorie produktów.
A8. Podaj typy pojazdów, rozmiary akumulatorów, maksymalną moc ładowania prądem stałym, standardy złączy, dzienną liczbę pojazdów, szczytową liczbę jednoczesnych przyjazdów, średni czas przebywania, oczekiwaną kWh na sesję, dostępną moc w obiekcie, taryfę za media, godziny pracy, wymagania dotyczące dostępu publicznego/prywatnego, warunki klimatyczne i oczekiwania dotyczące przyszłej ekspansji. Dzięki temu firma Door Energy może zalecić konfigurację opartą na rzeczywistych operacjach, a nie tylko na żądanej wartości znamionowej ładowarki.
Kolejny etap rywalizacji w ładowaniu pojazdów elektrycznych nie polega tylko na zainstalowaniu większej liczby urządzeń. W miarę rozwoju publicznych sieci ładowania operatorzy muszą zadać sobie pytanie, czy każde stanowisko ładowania, każdy kilowat mocy sieci i każda inwestycja w sprzęt zapewnia użyteczną przepustowość dla klientów. Obiekt o niższej mocy znamionowej może osiągnąć lepsze wyniki niż większy, jeśli zestaw ładowarek będzie lepiej dostosowany do czasu postoju, mocy akceptowalnej przez pojazd, wzorców przyjazdów w godzinach szczytu i lokalnej struktury taryfowej.
W przypadku Door Energy jest to praktyczna wartość utrzymywania odrębnych poziomów mocy przy stałym ładowaniu. Seria C 20–40 kW obsługuje ładowanie prądem stałym o umiarkowanej mocy, w przypadku którego klienci pozostają na tyle długo, że ultraszybkie ładowanie nie jest konieczne. Seria D 60–160 kW umożliwia szybsze obroty tam, gdzie czas ma bezpośrednią wartość operacyjną lub handlową. Zamiast zapewniać najwyższą moc w każdej wnęce, operatorzy mogą łączyć obie serie, rezerwować wnęki o dużej mocy dla klientów, którzy ich naprawdę potrzebują, i rozszerzać sprzęt tylko wtedy, gdy dane dotyczące wykorzystania uzasadniają przejście do następnej fazy.
Dlatego najbardziej przydatnym pytaniem przy zakupie nie jest: „Jaka jest największa dostępna ładowarka do pojazdów elektrycznych?” Pytanie brzmi: „Jaki zestaw mocy, portów, oprogramowania, przepustowości sieci i zasad działania będzie służył większości klientów po akceptowalnych kosztach?” Gdy na to pytanie odpowiemy na podstawie rzeczywistych danych o lokalizacji, łatwiej będzie kontrolować pojemność bezczynną, wydajność ładowania stanie się mierzalna, a decyzje dotyczące rozbudowy staną się znacznie łatwiejsze do uzasadnienia.
Door Energy może wspierać kupujących, oferując produkty do stałych ładowarek do pojazdów elektrycznych, opcje złączy i zaplecza dostosowane do konkretnego projektu, a także szerszą ofertę urządzeń do ładowania. Jeśli klient ma również wymagania tymczasowe lub awaryjne, można ocenić oddzielną linię produktów mobilnych ładowarek EV, nie myląc tego przypadku użycia z projektem stałej stacji ładowania. Cel jest ten sam w obu przypadkach: wdrożenie odpowiedniego sprzętu do ładowania odpowiadającego rzeczywistym wymaganiom operacyjnym, zamiast płacić za pojemność, z której klienci nie mogą lub nie będą korzystać.
Linki do produktów związanych z energią do drzwi
·Witryna internetowa poświęcona energii drzwi
·Kategoria ładowarki prądu stałego do pojazdów elektrycznych
·Ładowarka EV DC serii C 20 kW / 30 kW / 40 kW
·Ładowarka DC EV 60 kW / 80 kW / 120 kW / 160 kW serii D
Wybrane źródła danych
·Międzynarodowa Agencja Energetyczna, Global EV Outlook 2026 – Ładowanie pojazdów elektrycznych
·Unia Europejska – Rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (UE) 2023/1804