Elektrikli araçların benimsenmesi arttıkça, ticari otoparklar, halka açık şarj merkezleri, oteller, işyerleri, filo depoları ve servis alanlarında daha fazla kurulum yapılıyor.Elektrikli Araç Şarj Cihazıpuan. Bir proje bir veya iki birimin ötesine geçtiğinde mühendislik zorluğu değişir. Alıcı artık yalnızca tek bir şarj cihazının 40kW, 80kW veya 160kW olarak derecelendirilmesi gerektiğine karar vermiyor. Daha önemli soru şu oluyor:Birkaç araç aynı anda şarj olduğunda tüm tesis ne kadar güç sağlayabilir?
Bu sorunun doğrudan ticari sonuçları var. Her şarj noktası aynı anda tam çıkışta çalışacak şekilde boyutlandırılırsa proje daha büyük bir trafoyu, daha ağır şalt sistemini, daha kalın kabloları, daha yüksek sözleşmeli kapasiteyi ve ek inşaat işlerini tetikleyebilir. Ancak sitenin boyutu küçükse eş zamanlı oturumlar aşırı yükleme riski, güç kesintisi, rahatsız edici yolculuklar veya kötü sürücü deneyimi yaratabilir. Talep ücretlerinin olduğu piyasalarda kısa süreli bir zirve, tüm fatura dönemi boyunca elektrik faturasını da etkileyebilir.
Küresel pazar bu konuyu giderek daha önemli hale getiriyor. göreIEA Küresel EV Görünümü 20262025 yılında dünya çapında yaklaşık 1,8 milyon halka açık şarj noktası eklenerek küresel stok 7 milyonun üzerine çıktı. Halka açık şarj noktalarının ortalama nominal gücü de 2024'te 40kW'ın biraz üzerindeyken 2025'te neredeyse 50kW'a yükseldi. Hem bağlantı noktası sayısı hem de ortalama güç arttıkça, saha düzeyinde enerji yönetimi isteğe bağlı bir yazılım özelliğinden ziyade bir tasarım gereksinimi haline geliyor.
| 2025 Küresel Kamu Ücretlendirme Göstergesi | Bildirilen Değer | Site Tasarımı Neden Önemlidir? |
| Küresel halka açık şarj noktaları | 7 milyondan fazla | Büyük ağlar ölçeklenebilir elektrik ve yazılım mimarisi gerektirir |
| 2025'te eklenen genel noktalar | Yaklaşık 1,8 milyon | Daha fazla konum çoklu bağlantı noktası çakışması ile karşı karşıya kalacak |
| Yıllık büyüme | %33'ten fazla | Elektriksel genişleme planlaması tek seferlik bir karar olarak değerlendirilemez |
| Kamu noktası başına elektrikli LDV'ler | Yaklaşık 11 | Her ortak nokta verimli kullanılmalıdır |
| Elektrikli LDV başına kamu kapasitesi | Yaklaşık 4.5kW | Kapasite, liman sayısı kadar önemli hale geliyor |
| Ortalama halka açık şarj noktası gücü | Yaklaşık 50kW | Siteler ölçeklendikçe bağlantılı yük hızla artıyor |
Door Energy, sabit ücretlendirmeye bu tesis düzeyindeki perspektiften yaklaşmaktadır. Sabit portföyünde C Serisi 20kW, 30kW ve 40kW DC şarj cihazları ve D Serisi 60kW, 80kW, 120kW ve 160kW DC hızlı şarj cihazlarının yanı sıra uzun süreli park etmeye yönelik W Serisi AC ürünleri yer alıyor. Kapı Enerjisi de gelişiyorMobil Elektrikli Araç Şarj CihazıFarklı işletim senaryolarına yönelik çözümler mevcuttur ancak bu kılavuz özellikle aşağıdakilere odaklanmaktadır:sabit, şebekeye bağlı EV Şarj Cihazı yük yönetimimobil enerji depolama şarjı yerine.
EEAT / metodoloji notu: Uluslararası pazar ve düzenleyici rakamlar birincil veya resmi kaynaklara bağlıdır. Tüm saha hesaplamaları garantiden ziyade planlama örnekleridir. Gerçek proje için nihai elektrik kapasitesi, koruma ayarları, yerel yasalara uygunluk, tarife varsayımları ve hizmet gereksinimleri doğrulanmalıdır.

Ticari bir alıcı için asıl sıkıntılı nokta genellikle aralarındaki çatışmadır.şarj talebi ve elektrik boşluğu. Bir perakende otoparkı sekiz şarj yuvasına ihtiyaç duyabilir, ancak mevcut transformatör yoğun iş saatlerinde yalnızca 180kW yedek kapasiteye sahip olabilir. Bir otel yirmi alanı geleceğe hazır hale getirmek isteyebilir, ancak çoğu araç gece boyunca kalır ve hızlı şarja ihtiyaç duymaz. Bir filo deposu bir gecede yeterli toplam enerjiye sahip olabilir, ancak on araç saat 18:00'de geri döner ve keskin bir tesadüf zirvesi yaratır.
Bu, bir projenin iki zıt şekilde başarısız olabileceği anlamına gelir. Her şarj noktasının aşırı boyutlandırılması, tesisi gereksiz şebeke yükseltmelerine ve düşük varlık kullanımına itebilir. Az boyutlandırmak veya kaba sabit limitleri uygulamak, uzun şarj sürelerine ve kaçırılan kalkış hedeflerine neden olabilir. Bu nedenle mühendisliğin hedefi “her yerde maksimum kW” değildir. öyleTesisin elektrik limiti ve müşterinin çalışma aralığı dahilinde maksimum faydalı enerji dağıtımı.
| Proje Durumu | Müşterinin Yaşayabilecekleri | Yük Yönetimi Neden Yardımcı Olur? |
| Toplam şarj cihazı değerleri yedek saha kapasitesini aşıyor | Trafo veya hizmet yükseltmesi muhtemel hale geliyor | Tam tesadüflere izin vermek yerine kontrollü bir saha tavanı uygular |
| Dört veya daha fazla DC şarj noktası planlanıyor | Rastlantısal zirveler ticari açıdan önem kazanıyor | Çeşitli bağlantı noktalarında şarj oturumlarını koordine eder |
| Bina yükü günün saatine göre büyük ölçüde değişir | Sabit şarj cihazı, yoğun olmayan zaman aralıklarında israfı sınırlıyor | Gerçek zamanlı bina yüküyle şarj gücünü artırır veya azaltır |
| Yerel tarife talep ücretlerini içerir | Kısa bir yüksek kW zirvesi aylık maliyeti artırabilir | Zirve tıraşı gereksiz maksimum talebi azaltabilir |
| Filo araçlarının sabit kalkış saatleri vardır | Eşit paylaşım öncelikli araçları hazırlıksız bırakabilir | Gücü SOC'ye, rotaya veya kalkış tarihine göre tahsis eder |
| Site gelecekte şarj cihazının genişletilmesini bekliyor | İkinci aşama ekipmanı maliyetli yeniden çalışmalara neden olabilir | Başlangıçtan itibaren elektrik ve arka uç kapasitesini ayırır |
ABD Enerji Bakanlığı, Rockies Ulusal Laboratuvarı'nda bir işyeri şarj projesini şöyle açıklıyor:108 Seviye 2 şarj istasyonu, her biri 6,7kW'a kadar derecelendirilmiştir. Tüm bağlantı noktaları aynı anda maksimum çıkışta çalıştırılsaydı EVSE talebi yaklaşık olarak şu seviyeye ulaşırdı:720kW. Bu seviye mevcut transformatörlere aşırı yük bindirecektir. Tesis, yalnızca teorik bir çakışma zirvesini karşılamak için transformatörü değiştirmek yerine, yönetilen şarjı ve toplu EVSE talebini yaklaşık460kW. Yönetim sistemi, gün boyunca şarjı planlamak için sürücünün enerji gereksinimlerini ve park etme süresini kullandı.DOE örnek olay incelemesini okuyun.
B2B alıcıları için alınacak ders önemlidir:liman sayısı ve yoğun talebin aynı oranda artması gerekmiyor. Tesis, bekleme süresi ve şarj esnekliğinin mevcut olması koşuluyla, maksimum elektrik talebini kontrol ederken daha fazla şarj erişimi sağlayabilir.
Sabit EV Şarj Cihazı yük yönetimi de birMobil Elektrikli Araç Şarj Cihazıdağıtım. Sabit bir saha, şebeke bağlantısı, trafo kapasitesi, bina yükü ve eş zamanlı şarj nedeniyle sürekli olarak kısıtlanır; dolayısıyla uzun vadeli güç tahsisi, elektrik mimarisinin bir parçası olarak tasarlanmalıdır.
Bağlı Yük = Şarj Cihazı Sayısı × Nominal Güç
Bir tesis dört adet 80kW DC ünite kurarsa bağlı yük 320kW olur. Ancak 320kW otomatik olarak tesisin gerçek talebi değildir. Gerçek çıkış, aracın kabul gücü, akü SOC'si, sıcaklık, şarj konikliği, varış zamanlaması ve yük yönetimi kuralı ile sınırlanabilir. Bu nedenle satın alma ekibi, transformatör kararı için tek temel olarak isim plakasındaki değerlerin toplamını kullanmamalıdır.
Mevcut EV Şarj Gücü = Saha Güç Sınırı − Gerçek Zamanlı Bina Yükü − Ayrılmış Güvenlik Marjı
500kW saha limitine sahip ticari bir mülk düşünün. Öğleden sonraki yoğun saatlerde HVAC, aydınlatma, asansörler, soğutma ve diğer bina sistemleri 280kW kullanır. Herhangi bir ek mühendislik marjından önce, tesiste EV şarjı için yaklaşık 220kW mevcut bulunuyor. Dört adet 80kW şarj cihazı teorik olarak 320kW talep edebilir, dolayısıyla eş zamanlı tam güçte çalışma bu boşluğu aşacaktır.
| Çalışma Durumu | Bina Yükü | EV Şarjı için kullanılabilir | Dört adet 80kW Şarj Cihazı |
| Öğleden sonra ticari zirve | 280kW | 220kW | Eşit olarak paylaştırıldığında her biri ortalama 55kW |
| Akşam bina yükü azaldı | 180kW | 320kW | Dördü de teorik olarak 80kW'a ulaşabilir |
| Geçici bina çivisi | 350kW | 150kW | Sistem EV yükünü hızlı bir şekilde azaltmalı |
Dinamik yönetimin pratik değeri budur: şarj cihazlarının kalıcı olarak 55kW ile sınırlandırılmasına gerek yoktur. Binanın güce ihtiyacı olduğunda çıkışı geçici olarak azaltabilir ve boşluk geri geldiğinde çıkışı geri yükleyebilirler.
Pek çok proje “mevcut güç ÷ araç sayısı” ile bitiyor. Bunu anlamak kolaydır ancak operasyonel açıdan her zaman doğru değildir. Daha iyi bir model, her aracın yola çıkmadan önce ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğunu sorar.
| Araç | Kalkıştan Önce İhtiyaç Duyulan Enerji | Kalan Süre | Minimum Ortalama Güç* | Öncelik |
| A | 20kWh | 0,5 saat | 40kW | Yüksek |
| B | 35kWh | 1,0 saat | 35kW | Yüksek |
| C | 45kWh | 2,0 saat | 22,5kW | Orta |
| D | 60kWh | 4,0 saat | 15kW | Daha düşük |
*Kayıplar, şarj konikliği ve araç kabul limitleri öncesi basitleştirilmiş planlama hesaplaması. Gerçek sistemler bu kısıtlamaları içermelidir.
Eğer sitede 120kW mevcutsa, her araca 30kW vermek adil görünecektir. Ancak A aracının görevini 30 dakikada tamamlayabilmesi için ortalama 40 kW'a ihtiyacı varken, D aracı çok daha azıyla hedefine ulaşabiliyor. Öncelik algoritması geçici olarak A'ya daha fazla güç tahsis edebilir, ardından A ayrıldıktan veya azalmaya başladıktan sonra bu kapasiteyi yeniden dağıtabilir.
Gerçek tasarım aynı zamanda varış dağılımlarını, eşzamanlı şarj olasılığını, şarj cihazının kullanılabilirliğini, mevsimsel zirveleri ve genişlemeyi de dikkate almalıdır. DC şarjı için araç genellikle tüm oturum boyunca isim plakası gücünü kabul etmez. SOC arttıkça pil yönetim sistemi daha az güç isteyebilir. Serbest bırakılan bu kapasite başka bir aktif bağlantı noktasına aktarılabilir. Bu, dinamik ayırmanın kalıcı eşit bölünmeden daha iyi performans göstermesinin nedenlerinden biridir.
En basit strateji, sabit bir maksimum EV şarj yükünü belirler. Örneğin, altı adet 22 kW'lık nokta 132 kW'lık bağlı yük oluştururken, tesis şarj sistemini 88 kW'ta sınırlayabilir. Altı aracın tümü aynı anda şarj olursa ve kural basit eşit bölünme ise, her biri yaklaşık 14,7 kW alır. Bu yaklaşım elektrik sistemini korur ve açıklanması kolaydır ancak değişen bina yükünü kapsamaz.
Dinamik yük dengeleme ofisler, oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri ve karma kullanımlı mülkler için daha uygundur. Bir ölçüm cihazı veya enerji yönetim sistemi EV dışı yükü izlerken, şarj arka ucu toplam EV tavanını ayarlar. Bina daha fazla güç tükettiğinde EV şarjı düşer. Bina yükü düştüğünde şarj cihazlarına daha fazla güç aktarılır.
ABD DOE akıllı şarj yönetimi kılavuzu, beş adet 7kW şarj cihazıyla aynı prensibi göstermektedir. Toplam maksimumları 35kW'tır, ancak yalnızca 30kW mevcut olduğunda sistem 30kW'lık bir tavan uygulayabilir; basit bir eşit bölünme, şarj cihazı başına 6kW olacaktır. DOE ayrıca daha gelişmiş stratejilerin daha düşük SOC'ye veya daha kısa bekleme süresine sahip araçlara öncelik verebileceğini belirtiyor.DOE akıllı şarj yönetimi kılavuzu.
Önceliğe dayalı ücretlendirme, müşterinin işinin aracın hazır olmasına bağlı olduğu durumlarda özellikle değerlidir. 25 dakika içinde yola çıkan bir teslimat minibüsünün, saat 17:00'ye kadar park edilmiş bir çalışan arabasıyla aynı gücü alması gerekmemelidir. Öncelik kuralları SOC'ye, rezerve edilen kalkış saatine, rota gereksinimine, kullanıcı kategorisine veya minimum hedef enerjiye dayalı olabilir.
| Araç | SOC / Çalışma Durumu | 240kW Saha Limitinden Örnek Tahsis |
| A | %15 SOC, 30 dakika içinde ayrılır | 100kW |
| B | %35 SOC, 1 saat içinde ayrılır | 70kW |
| C | %60 SOC, 2 saat içinde ayrılır | 45kW |
| D | %75 SOC, 4 saat içinde ayrılır | 25kW |
| Toplam | Saha tavanı | 240kW |
Araç A'nın aküsü daha yüksek bir SOC'ye yaklaştıkça ve azalmaya başladıkça, kullanılmayan kapasitesi C veya D'ye aktarılabilir. Dolayısıyla sistem, yalnızca bir sayıyı bölmekle kalmıyor, şarj görevlerini de yönetiyor.
Çift konnektörlü DC şarj cihazı başka bir güç yönetimi katmanı sunar. İki araca bağlanan 160kW'lık bir kabin, her aracın 160kW alacağı anlamına gelmez. Araç talebine ve istasyon mantığına göre aynı kabine 120kW + 40kW, 100kW + 60kW veya 80kW + 80kW tahsis edilebilir. Toplam miktar kabin ve saha sınırları dahilinde kalır.
Door Energy D Serisi konfigürasyonları, güç paylaşımı, OCPP bağlantısı, POS ile ilgili işlevler ve dinamik yük dengeleme ile çift şarj kablolarını destekleyebilir. Proje spesifikasyonu hem toplam kabin değerini hem de beklenen eş zamanlı çıkış davranışını tanımlamalıdır.Door Energy D Serisi 60–160kW ürün sayfasını görüntüleyin.
| Site Yapılandırması | Bağlı Yük | Örnek Site Sınırı | Basit Tam Doluluk Ortalaması | Ana Operasyon Amacı |
| 6 × 22kW AC | 132kW | 88kW | 14,7kW/araç | Tamamen tesadüf olmadan körfez kapsamını artırın |
| 4 × 40kW DC | 160kW | 120kW | 30kW/araç | Hedef hızını ve şebeke kapasitesini dengeleyin |
| 2 × 160 kW DC | 320kW | 160kW | 80kW/araç | Kısıtlı bir saha tavanı altında iki araca hizmet verin |
| 4 × 160 kW DC | 640kW | 320kW | 80kW/araç | Yüksek güçlü bir istasyon zirvesini kontrol edin ve talebe göre yeniden dağıtın |
Bu örnekler araç başına 80kW'ın her zaman doğru çıktı olduğu anlamına gelmez. Bunlar, bir tesisin neden onaylı eş zamanlı tesis sınırından daha yüksek birleşik isim plakası derecesine sahip şarj cihazı donanımı kurabileceğini gösterir. Değer esneklikten gelir: diğer konnektörler kullanılmadığında bir araç daha fazla güç alabilir ve toplam talep kontrol altında kalır.
| Ortak Müşteri Yaklaşımı | Ne Yanlış Gidebilir? | Daha Sağlam Planlama Yaklaşımı |
| Her bölmeye en yüksek gücü kurun | Bağlantılı yük ve elektrik CAPEX kullanımdan daha hızlı artıyor | Güç sınıfını bekleme süresi ve enerji hedefine göre eşleştirin |
| Her şarj cihazı için aynı anda tam çıkışta tasarım | Transformatör, şalt cihazı ve kablo büyük boyutlu olabilir | Doğrulanmış bir eşzamanlılık modelinin yanı sıra yönetilen bir site tavanı kullanın |
| Gücü tüm araçlara eşit olarak dağıtın | Acil araçlar kalkış hedeflerini kaçırabilir | SOC, gerekli kWh ve kalkış saatini kullanın |
| Yalnızca şarj cihazı satın alma fiyatını karşılaştırın | Şebeke yükseltmeleri, talep ücretleri ve yazılımlar kaçırılıyor | Toplam sahip olma maliyetini ve kullanılabilir verimi değerlendirin |
| OCPP/arka uç gereksinimlerini tanımlamadan önce donanımı seçin | Entegrasyon sorunları projenin sonlarında ortaya çıkıyor | Protokolü, işlevleri, ağ oluşturmayı ve kabul testlerini erken tanımlayın |
| Gelecekteki her bölmeyi birinci aşamada kurun | Erken kullanımın düşük olması sermayeyi bağlıyor | Kanalları ve dağıtım kapasitesini hazırlayın, ardından aşamalar halinde genişletin |
Elektrik tarifelerinin talep bileşenini de içerdiği piyasalarda ölçülen en yüksek kW, aylık maliyeti etkileyebilir. Aşağıdaki örnekte yalnızca aritmetiği göstermek için 15 ABD Doları/kW-ay kullanılmıştır; Belirli bir pazar için teklif edilen bir tarife değildir.
| Faturalandırma Zirvesi | Örnek Aylık Talep Maliyeti | Aylık Fark - 320kW | Yıllık Fark |
| 320kW | 4.800 ABD Doları | — | — |
| 260kW | 3.900 ABD Doları | 900 ABD Doları | 10.800 ABD Doları |
| 220kW | 3.300 ABD Doları | 1.500 ABD doları | 18.000 ABD Doları |
| 180kW | 2.700 ABD Doları | 2.100 ABD Doları | 25.200 ABD Doları |
En düşük zirve otomatik olarak en iyi ticari cevap değildir. Çok agresif bir tavan kuyruk süresini artırabilir ve satılan enerjiyi azaltabilir. İşletme hedefi talep maliyetini, kullanıcı gecikmesini, şarj cihazı kullanımını, günlük araç verimini ve gerekli enerji dağıtımını dengelemelidir.
AB Alternatif Yakıtlar Altyapı Yönetmeliği, şarj havuzu planlamasına doğru geçişi göstermektedir. TEN-T çekirdek karayolu ağı boyunca, kamuya açık ilgili hafif hizmet şarj havuzlarının, en az bir 150 kW nokta dahil olmak üzere 2025 yılı sonuna kadar en az 400 kW toplam üretim sağlaması gerekmektedir. 2027 yılı sonuna kadar gereksinim en az iki noktada 150 kW veya daha fazla olmak üzere en az 600 kW'a yükselecek.Yönetmelik (AB) 2023/1804.
Bir alıcı için sonuç, her ticari sitenin bir otoyol şarj havuzunu kopyalaması gerektiği anlamına gelmez. Altyapı planlaması giderek toplam kapasiteye, kullanılabilirliğe ve ölçeklenebilirliğe bakıyor. Bir proje birkaç yüz kilowatt'a ulaştığında yük tahsisi, arka uç kontrolü ve aşamalı genişleme iş senaryosunun merkezi haline gelir.
Pek çok perakende, restoran, tatil yeri, topluluk ve iş parkı projesinde bir ila dört saatlik bekleme süreleri vardır. Anlamlı bir takviyeye ihtiyaç duyuyorlar, ancak birkaç 120kW veya 160kW şarj cihazının takılması elektrik sistemi üzerinde gereksiz baskı oluşturabilir. Door Energy C Serisi, sabit 20kW, 30kW ve 40kW DC konfigürasyonlarıyla bu orta noktaya hitap ediyor.
C Serisi, AC 400V giriş ve 200–750V DC çıkış aralığını kullanır. Projeye bağlı olarak konnektör seçenekleri CCS1, CCS2, GB/T veya CHAdeMO'yu içerebilir ve proje entegrasyonu için OCPP ve dinamik yük yönetimi seçenekleri mevcuttur. Değer teklifi yalnızca "daha küçük bir hızlı şarj cihazı" değildir. Hedef siteler için port başına bağlı yükü daha yönetilebilir bir seviyede tutarken doğrudan DC şarjı sağlama yeteneğidir.Door Energy C Serisi 20–40kW ürün sayfasını görüntüleyin.
Kamuya açık şarj, filo yükleme, yoğun ticari otopark ve servis alanı uygulamaları için Door Energy D Serisi 60kW, 80kW, 120kW ve 160kW'ı kapsar. Seçilen yapılandırmalar çift konektörlü güç paylaşımını, OCPP'yi, POS ile ilgili başlatma/ödeme işlevlerini ve dinamik yük dengelemeyi destekler. Bu yetenekler, müşterinin daha yüksek verime ihtiyaç duyduğu ancak yine de tanımlanmış bir transformatör veya saha tavanı dahilinde çalışması gerektiği durumlarda faydalıdır.
Örneğin, 160kW'lık bir D Serisi şarj cihazı, her konnektörü ayrı bir 160kW'lık yük olarak ele almak yerine mevcut çıkışını iki bağlı araç arasında tahsis edebilir. Saha düzeyinde birçok D Serisi ünite, proje kontrol mimarisi tarafından tanımlanan daha büyük bir toplam güç limiti altında da çalışabilir.Door Energy DC EV Şarj Cihazı ürünlerine göz atın.
| Müşteri Gereksinimi | Kapı Enerji Yönü | Neden Yük Yönetimi Sorununa Uygun? |
| Uzun bekleme süresi; şarj yuvası sayısını en üst düzeye çıkarın | W Serisi 7/11/22kW AC | Bağlantı noktası başına daha düşük yük ve güçlü planlama esnekliği |
| 1–4 saatlik varış noktasında şarj etme; sınırlı elektrik boşluğu | C Serisi 20/30/40kW DC | Her bölmeyi yüksek güç haline getirmeden faydalı DC enerjisi ekler |
| 30–90 dakika halka açık veya filo şarjı; daha hızlı ciro | D Serisi 60/80/120/160kW DC | Daha yüksek verimi, güç paylaşımını ve dinamik yük dengelemeyi destekler |
| Geçici, acil veya ulaşılması zor şarj talebi | Mobil EV Şarj Cihazı çözümleri | Mobil veya depolama tabanlı dağıtım için farklı mimari; bu sabit site kılavuzunun konusu değil |
Door Enerji hem sabit şarj altyapısını hem deMobil Elektrikli Araç Şarj Cihazıuygulamalar, ancak farklı müşteri sorunlarını çözerler. Kalıcı bir ticari şarj sahası için birincil kısıtlamalar normalde şebeke kapasitesi, trafo boşluğu, eşzamanlı şarj ve uzun vadeli genişlemedir. Sabit bir siteyi başka bir siteyle karşılaştıran okuyucular içinMobil Elektrikli Araç Şarj CihazıDoor Energy, iki mimarinin birbirine karışmaması için ayrı bir teknik karşılaştırma sağlar.
| Proje Girişi | Kapı Enerjisine Neden İhtiyaç Duyulur? |
| Hedef ülke ve bağlayıcı standardı | Pazar arayüzünü ve proje uyumluluk yönünü doğrular |
| Günlük EV trafiği ve yoğun saatlerdeki varışlar | Bağlantı noktası sayısını ve tesadüfü tahmin eder |
| Tipik kalma süresi | AC, orta DC veya daha hızlı DC'nin uygun olup olmadığını belirler |
| Pil boyutu ve tipik varış SOC'si | Seans başına gereken enerjiyi tahmin eder |
| Hedef kalkış SOC / kalkış saati | Şarj görevini ve öncelik mantığını tanımlar |
| Araç maksimum AC/DC kabulü | Filonun kullanamayacağı şarj cihazı gücünün aşırı belirlenmesini önler |
| Mevcut trafo/servis kapasitesi | Elektrik boşluğunu tanımlar |
| Bina pik yük profili | Dinamik site tavan tasarımını destekler |
| Elektrik tarifesi/talep ücretleri | Teknik kontrolü işletme maliyetine bağlar |
| Gelecekteki şarj cihazı sayısı | Aşamalı genişlemeye ve yedek dağıtım kapasitesine olanak tanır |
| OCPP/arka uç/ödeme gereksinimleri | İletişimi, akıllı şarjı ve kabul testini tanımlar |
Bu veriler Door Energy'nin tek bir kutu yerine bir sistemi tartışmasına olanak tanıyor. Bir proje, orta düzeyde bir saha tavanı altında birkaç C Serisi şarj cihazı, çift araç güç paylaşımına sahip daha az sayıda D Serisi şarj cihazı veya kısa süreli kullanıcılar için yüksek güç saklayan ve uzun süre kalan kullanıcılara daha düşük güçte hizmet veren katmanlı bir karışım kullanabilir.Door Energy'nin ölçeklenebilir ticari EV Şarj Cihazı ağ kılavuzunu okuyun.
| KPI | Neyi Ortaya Çıkarıyor? |
| Sitenin yoğun talebi | Güç tavanının elektriğe maruz kalmayı kontrol edip etmediği |
| Eşzamanlı şarj oranı | Teorik bağlı yükün ne sıklıkla gerçek tesadüf haline geldiği |
| Seans başına sağlanan enerji | Şarj gücünün müşteri ihtiyacına uygun olup olmadığı |
| Ortalama şarj gücü | Araçların kronik olarak aşırı gazlanıp gazlanmadığı |
| Kuyruk / bekleme süresi | Site tavanının veya bağlantı noktası sayısının hizmet darboğazı haline gelip gelmediği |
| Bağlantı noktası kullanımı | Kurulu varlıkların az mı yoksa yetersiz mi kullanıldığı |
| Oturum başlatma başarısı | Arka uç, kimlik doğrulama veya araç iletişiminin güvenilir olup olmadığı |
| Şarj cihazı kullanılabilirliği | Kurulu kapasitenin gerçekten kullanılabilir olup olmadığı |
| Saha kapasitesinin kW başına sağlanan enerji | Projenin kısıtlı elektrik boşluğunu ne kadar verimli kullandığı |
ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yapılan bir inceleme, yönetilen şarjın daha düşük tepe noktaları, gelişmiş esneklik ve değişken üretimin daha iyi entegrasyonu yoluyla sistem değeri yaratabileceğini ortaya koyarken, sonuçların kontrol stratejisine, pazar tasarımına ve uygulama maliyetine bağlı olduğunu da belirtti. Bu nedenle Door Energy, evrensel bir tasarruf yüzdesi varsaymak yerine, devreye alma sonrasında gerçek saha verilerinin kullanılmasını önermektedir.NREL yönetimli şarja genel bakış.
Cevap1: EV Şarj Cihazı yük yönetimi, bir veya daha fazla şarj noktasının toplam şarj talebini kontrol eder ve mevcut gücü tanımlanmış saha sınırına göre dağıtır. Kontrol mantığı bina yükünü, araç talebini, SOC'yi, kalkış saatini, kullanıcı önceliğini veya şarj programlarını kullanabilir. Amaç, kontrolsüz eş zamanlı talebin sahayı aşırı yüklemesine izin vermeden daha fazla araca hizmet vermektir.
Cevap2: Bazen, ancak ölçülen bina yüküne, yedek trafo kapasitesine, şarj eş zamanlılığına ve yerel elektrik kurallarına bağlıdır. Yönetilen şarj tesadüfleri azaltabilir ve şarj sistemini onaylanmış tavanın altında tutabilir ancak uygun bir yük çalışmasının yerini almaz. Nihai transformatör ve koruma tasarımı, yetkili yerel mühendisler ve ilgili kuruluş veya makam tarafından onaylanmalıdır.
Cevap 3: Yük yönetimli bir mimari bu tür bir kısıtlama etrafında tasarlanabilir, ancak dört şarj cihazının tümü aynı anda 160kW sağlayamaz. Bağlı yükleri 640kW, toplam saha tavanı ise 320kW'tır. Bu nedenle gücün aktif araçlar arasında dağıtılması gerekir. Daha az araç bağlandığında, araç ve ekipman sınırlarına bağlı olarak bireysel bir şarj cihazı mevcut saha kapasitesinden daha fazlasını alabilir.
Cevap4: Hayır. Eşit paylaşım basittir ancak şarj etme görevini göz ardı eder. 30 dakika içinde yola çıkan bir araç, dört saat park halindeki bir araçtan çok daha fazla güce ihtiyaç duyabilir. Önceliğe dayalı şarj, gücü daha etkili bir şekilde dağıtmak için gerekli kWh, SOC, kalkış saati veya filo rolünü kullanabilir.
Cevap5: Kısıtlı dönemlerde anlık gücü azaltabilir ancak bu, şarj görevinin başarısız olmasıyla aynı şey değildir. İyi kontrol, enerji dağıtımını değiştirmek için bekleme süresini ve esnekliği kullanır. Müşteri sistemi, yalnızca o anda görüntülenen en yüksek kW'a göre değil, araçların kalkıştan önce gerekli enerjiyi alıp almadığına göre değerlendirmelidir.
A6: Evrensel bir cevap yok. Dört adet 80kW'lık bağlantı noktası daha fazla eş zamanlı fiziksel erişim sağlarken, iki adet 160kW'lık ünite daha az bölmede daha fazla güç toplar. Karar, varış hacmine, ortalama bekleme süresine, araç kabulüne, kuyruk toleransına, elektrik boşluğuna ve ciro değerine bağlıdır. Door Energy, tesisin gerçek talep profilini kullanarak C Serisi ve D Serisi düzenlerini karşılaştırabilir.
Cevap7: OCPP, uyumlu şarj cihazlarının ve şarj yönetim sisteminin durum, oturum bilgileri ve akıllı şarj komutları alışverişinde bulunmasına olanak tanıyabilir. Bir B2B projesi için, satın alma spesifikasyonunun yalnızca "OCPP destekli" etiketine dayanmak yerine gerekli OCPP sürümünü, arka uç adresini, güvenlik yöntemini, ücretlendirme profillerini, çevrimdışı davranışı ve kabul testlerini tanımlaması gerekir.
Cevap 8: Door Energy C Serisi, orta düzeyde güçte şarj için 20kW, 30kW ve 40kW sabit DC şarj cihazları içerir. Door Energy D Serisi, yüksek cirolu kamu, ticari ve filo uygulamaları için 60kW, 80kW, 120kW ve 160kW sabit DC şarj cihazlarını içerir. Proje konfigürasyonları OCPP, güç paylaşımı ve yük yönetimi gereksinimleriyle eşleştirilebilir.
Cevap9: Hayır. Bu kılavuz sabit, şebekeye bağlı şarj noktalarına odaklanmaktadır. Mobil EV Şarj Cihazı farklı bir çalışma modelini takip eder ve geçici, acil durum, mobil veya depolamaya dayalı şarj gereksinimleri için kullanılabilir. Door Energy her iki yönü de sunmaktadır ancak saha planlaması sırasında aynı sistem olarak ele alınmamalıdır.
Cevap10: Proje konumunu, hedef araçları, konnektör gereksinimini, günlük ve yoğun saatteki araç sayımlarını, bekleme süresini, akü ve SOC varsayımlarını, eşzamanlı şarj tahminini, mevcut trafo/hizmet kapasitesini, bina yük profilini, hedef şarj süresini, tarife bilgilerini, OCPP/arka uç/ödeme gereksinimleri ve gelecekteki genişleme planını gönderin. Bu, Door Energy'nin şarj cihazı miktarını, güç sınıfını ve kontrol mimarisini müşterinin gerçek çalışma ihtiyacına göre eşleştirmesini sağlar.
EV şarj altyapısının bir sonraki aşaması, yalnızca daha yüksek güçlü donanım kurma yarışı değil. Ağlar genişledikçe ve ortalama şarj gücü arttıkça, ticari alıcılar müşteri beklentileri, trafo kapasitesi, en yüksek talep, arka uç entegrasyonu, gelecekteki genişleme ve işletme maliyetinin daha zor bir kombinasyonunu yönetmek zorunda kalıyor.
Bu nedenle artık en yararlı planlama sorusu "Satın alabileceğimiz en yüksek güçlü EV Şarj Cihazı nedir?" Daha iyi bir soru şudur:Bu site elektrik ve ticari kısıtlamalar dahilinde ne kadar şarj talebine verimli ve güvenilir bir şekilde hizmet verebilir?
İyi tasarlanmış bir sistem enerji görevleriyle başlar: kaç araç gelir, ne kadar enerjiye ihtiyaç duyar, ne kadar kalır ve ne zaman yola çıkmaları gerekir. Daha sonra bu görevleri bağlantı noktası sayısına, güç sınıfına ve toplam saha tavanına dönüştürür. Statik sınırlar basit siteleri koruyabilir; dinamik yük dengeleme değişen bina talebini takip edebilir; öncelik planlaması aracın hazır olma durumunu koruyabilir; ve çift konektörlü güç paylaşımı, daha yüksek güçlü DC donanımının kullanımını iyileştirebilir.
Door Energy bu yaklaşımı katmanlı sabit şarj portföyüyle desteklemektedir. C Serisi 20–40kW DC şarj cihazları, hedef sahaların sınırlı elektrik kapasitesine karşı faydalı şarj hızını dengelemesine yardımcı olabilir. D Serisi 60–160kW DC şarj cihazları, eş zamanlı talebin, OCPP entegrasyonunun, güç paylaşımının ve dinamik yük dengelemenin daha önemli hale geldiği yüksek devirli uygulamalara daha uygundur. Daha fazla ürün bilgisi için şu adresi ziyaret edin:Kapı Enerji web sitesiveyaKapı Enerji ile iletişime geçinsite verilerinizle.
Bir işletmenin daha sonra geçici, acil veya ulaşılması zor şarj kapasitesine ihtiyaç duyması durumunda Door Energy,Mobil Elektrikli Araç Şarj Cihazıçözüm. Bu seçenek, burada ele alınan sabit saha yük yönetimi tasarımından farklı kalmalıdır.
En güçlü EV şarj sahası, en büyük bağlı yüke sahip olan yer değildir. Sınırlı şebeke kapasitesini, gerçekten gelen araçlar için en fazla miktarda faydalı, güvenilir şarja dönüştüren şey budur.
SEO Yayınlama Alanları
| Alan | Önerilen Değer |
| Odaklanma Anahtar Kelimesi | Elektrikli Araç Şarj Cihazı |
| Anahtar Kelime Eş Anlamlıları | Elektrikli Araç Şarj Cihazı Yük Yönetimi; EV Şarj Yükü Yönetimi; Akıllı EV Şarjı; Dinamik Yük Yönetimi; Elektrikli Araç Şarj Cihazı Güç Paylaşımı |
| SEO Başlığı | Çoklu Şarj Noktaları için Elektrikli Araç Şarj Cihazı Yük Yönetimi |
| Meta Açıklama | EV Şarj Cihazı yük yönetiminin, dinamik kontrol, güç paylaşımı ve Kapı Enerjisi çözümleri ile birden fazla şarj noktasındaki gücü nasıl dengelediğini öğrenin. |
| Önerilen Sümüklüböcek | elektrikli şarj cihazı-yük yönetimi-çoklu-şarj-noktaları |
Birincil veriler ve teknik referanslar